İftar Duası, Türkçe ve Arapça Anlamı

İftar Duası, Türkçe ve Arapça Anlamı

İftar Duası, Türkçe ve Arapça Anlamı

Mübarek ramazan ayı her yıl olduğu gibi bu yılda insanın gönlünde neşe, sevinç ve mutluluk duyguların yüksek seviyede hissedilmektedir, ramazan ayını en iyi şekilde yaşamak ve bol bol ibadet etmek isteriz, iftar için çocuklara dualar ettiririz, çocuk yoksa biz yetişkinler dualar yaparız ki soframızın bereketi artsın. iftar duası arapça, iftar duası türkçe, iftar duası kısa, iftar duası uzun, iftar duası anlamı gibi tüm bilgileri aşağıda paylaştık. Ayrıca resimli iftar dualarını da yazının en altında bulabilirsiniz. Allah şimdiden edeceğiniz duaları kabul etsin, oruçlarınızı kabul etsin, dualarınızda bizleri de hatırlarsanız seviniriz.

İftar Duası – iftar duası allahümme leke sümtü

Okunuşu: “Allahümme leke sumtu ve bike âmentu ve aleyke tevekkeltu ve alâ rızkike eftartu ve lî savmî gadin neveytu feğ’firlî mâ kaddemtu vemâ ahhartu.”

Meali: “Allah’ım! Senin için oruç tuttum. Sana inandım, Sana dayandım, Senin verdiğin rızık ile iftarımı açtım, yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

iftar duası arapça


iftar duası ve anlamı

Okunuşu: “Allahümme leke sumtu ve bike âmentu ve aleyke tevekkeltu ve alâ rızkike eftartu ve lî savmî gadin neveytu feğ’firlî mâ kaddemtu vemâ ahhartu.”

Meali: “Allah’ım! Senin için oruç tuttum. Sana inandım, Sana dayandım, Senin verdiğin rızık ile iftarımı açtım, yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

Oruçlunun özellikle iftara yakın zamanda yapılan duası makbuldür. Üç hadis-i şerif:
(Oruçlunun iftar vaktinde geri çevrilmeyen bir duası vardır.) [İbni Mace]

(Oruçlunun duası reddedilmez.) [Tirmizî]

(Oruçlun iftar vakti yaptığı duayı Allahü teâlâ geri çevirmez.)[Beyhekî]

İftardan önce, Euzü ve Besmele çekilip, (Allahümme yâ vâsi’al-mağfireh iğfirlî ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminîne vel müminât yevme yekûmülhisâb) denir. Orijinali için buraya tıklayınız.Mânâsı şöyledir:
(Ey mağfireti çok geniş olan Allah’ım! Kıyamet günü hesaba çekilirken, beni, ana babamı, hocamı, erkek ve kadın bütün müminleri affet!)

Birkaç lokma yiyip içtikten sonra, (Zehebezzama’ vebtelletil urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ) denir ve yemeğe başlanır. Mânâsı kısaca şöyle: (Açlık, susuzluk bitti. İnşallah sevabına da kavuştuk.) [İbni Mace]

Peygamber efendimiz, şöyle de dua ederdi:
(Allahümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü, fe tekabbel minnâ. İnneke entes-semiül âlim.) [Mânâsı: “Yâ Rabbî, rızan için oruç tuttum. Sana iman ettim, sana güvenip dayandım. Rızkınla iftar ettim, ibadetimi kabul et! Elbette sen, her şeyi işiten ve bilensin.”] (Ebu Davud)

Peygamber efendimiz, bir toplulukta iftar edince de, şöyle dua ederdi:
(Sofranızda oruçlular iftar etsin, yemeğinizi takva sahipleri yesin ve melekler sizin için istigfar etsin!) [İ. Ahmed]

iftar duası kısa

“Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme’l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.” Anlamı: “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim

iftar duası uzun

Arаpçаsı: Bismillаhi vel hаmdü lillâhi, аllâhümme leke sumtü ve аlâ rızkıke eftаrtü ve аleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hаmdike tekаbbel minni, inneke entes semiul аliym.

Türkçe Anlаmı: Allаhım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınlа orucumu аçtım. Ancаk Sаnа tevekkül ettim. Seni hаmdinle tesbih ederim. Allаhım Benden kаbul buyur. Çünkü Sen işiten ve bilensin.

Ayrıca TRT İftar Duası, İftar Duaları ekranlarında yıllarca duyduğunuz iftar duası:

Allаh’ım, Senin rızаn için oruç tuttum, Sаnа inаndım, Sаnа güvendim, Senin rızkınlа orucumu аçtım, Hаmdolsun verdiğin nimetlere, Sаğlık ve аfiyete. Ey bаğışlаmаsı bol Rаbb’im, Beni, Ailemi, Milletimi, Devletimi, Ve tüm inаnаnlаrı koru, Rаhmetini ve yаrdımını esirgeme üzerimizden, Bizlere yаşаmа sevinci ver, Her türlü güçlüğe kаrşı dаyаnmа gücü ver, Senin her şeye gücün yeter. Amin.

iftar duası arapça dinle

iftar duası nedir

En kıymetli dualardan birisi olan İftar Duası için Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in ”asla reddolunmayacak dua” diyerek müjdelediği bir duadır.

iftar duası arapça okunuşu

Allahümme leke sumtu ve bike âmentu ve aleyke tevekkeltu ve alâ rızkike eftartu ve lî savmî gadin neveytu feğ’firlî mâ kaddemtu vemâ ahhartu.”

iftar duası dinle Cübbeli

Yâ Azîm Yâ Azîm. Ente ilâhî lâ ilâhe ğayruke, iğfirlizzenbel azîm, feinnehû lâ yağfiruzzenbel azîm, illel azîm.

iftar duası resimli / İftar Duası, Türkçe ve Arapça Anlamı

 İftar Duası, Türkçe ve Arapça Anlamı

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ