İğne Oyasında Kullanılan İplikler Nelerdir ?

İğne Oyasında Kullanılan İplikler Nelerdir ?

İğne Oyasında Kullanılan İplikler

İplik Çeşitleri

İpek iplikler: ibrişim, ipek, kordone, çamaşır ipeği

Pamuklu iplikler: merserize, koton

Keten iplikler: dantel iplikleri

Sentetik iplikler: naylon (bobin), sim

 

İğne Oyasında Kullanılan İpliklerin Özellikleri

İpek İplikler

Doğal ipek: İğne oyasında çok kullanılan çile şeklinde çeşitli renkte olan yumuşak ipliktir. Oya yapılırken bükme işlemi yapılarak kullanılır. Vitrin takımları, yemeni kenarları, başörtü kenarları, yaka çiçekleri gibi ürünlerin yapımında kullanılır

İbrişim: İki kat ipliğin bükülmesinden olur. İnce, çok bükümlü, parlak, sağlam ve çeşitli renkleri olan ipliktir. İğne oyası yapımında kullanılır. Çeşitli örtü yapımında, giyim süslemelerinde, yemeni, başörtü, mendil kenarlarında, vitrin takımı ve masa örtüsü gibi ürünlerin yapımında kullanılır.

Çamaşır ipeği: Az bükümlü ipek lifinden üretilen iki kat ipliğin bükülmesinden meydana gelir. Sağlam parlak görünüşlüdür, çileler hâlinde çeşitli renkleri bulunmaktadır. Kenar süslemelerinde, yaka çiçeklerinde, giysi süslemelerinde ve masa örtüsü gibi ürünlerin yapımında kullanılır.

Floş: Suni ipekten üretilen az bükümlü, yumuşak, parlak görünümlüdür. Çeşitli renkte ve çileler hâlinde bulunur. Yatak örtüsü, oda takımları, vitrin örtüsü, giyim süslemeleri ve masa örtüsü gibi ürünlerin yapımında kullanılır.

Pamuklu İplikler

Koton: Pamuk ipliğinden, iki kat ipliğin bükülmesinden meydana gelir ve normal bükümlü, parlak görünüşlüdür. Çeşitli renkte çile ve yumak hâlinde bulunur. Kenar süslemeleri, vitrin takımları, oda takımları, giyim süslemeleri ve masa örtüsü gibi ürünlerin yapımında kullanılır.

Muline: İki kat ipliğin bükülmesinden meydana gelen az bükümlü, parlak renkli yumuşak bir ipliktir. Çileler hâlindedir, çeşitli renkleri bulunur. İnce kumaş kenarlarında, minik motiflerde ve yaka çiçekleri gibi ürünlerin yapımında kullanılır.

Keten İplikler

Dantel iplikleri: Normal bükümlü sağlam, ince, parlak görünüşlü bir ipliktir. Çeşitli renkleri bulunmaktadır. İplik kalınlığı numaralara göre değişmektedir. Örtüler, masa örtüsü, sofra takımları, kenar süslemelerinde ve oda takımları gibi ürünlerin yapımında kullanılır.

Sentetik İplikler

Naylon iplikler: Çeşitli renk ve kalınlıkta çok sağlam, parlak, bükümlü ipliktir. Yemeni kenarları, çeşitli örtüler, yatak örtüleri, başörtü kenarları, masa örtüsü ve mendil kenarları gibi ürünlerin yapımında kullanılır.

Sim: Altın ve gümüş rengi madensel tellerin ince ipek veya pamuk ipliğinin üzerine sarılması ile elde edilmektedir. Çeşitli örtü kenarlarında, motiflerde, giyim süslemeleri gibi ürünlerin yapımında kullanılır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ