Kavun Nasıl Seçilir? Kavun Seçmenin Püf Noktaları Nedir?

Kavun Nasıl Seçilir? Kavun Seçmenin Püf Noktaları Nedir?

Kavun yaz mevsiminin en çok sevilen ve tercih edilen meyveleri arasında yer alır. Kavun seçmenin püf noktaları vardır. Güzel ve lezzetli kavun yemek için bu püf noktalara dikkat etmek gerekir. Kabakgiller ailesinden olan kavun lezzetli ve kokusu ile ilgi odağı olan bir meyvedir. Kavun ve karpuz yaz aylarında çok tercih edilen meyveler arasındadır. Bazı kişiler kavunu bazı kişiler karpuzu daha çok sever. Orta Asya kavunun anavatanıdır. Yaz aylarında serinlik veren kavun, ülkemizde Diyarbakır ve Van’da yetişir. Olgunlaşmadan önceki adı kelektir. Meyve olarak tüketilen kavunun çekirdekleri sağlık açısından faydalıdır. Kavun bağışıklık sistemini güçlendirir ve kavun meyvesinde C vitamini bol miktarda bulunur.

Kavun Seçmenin Püf Noktaları

Kavun Türleri Hangileridir?

Türkiye’de en çok yetişen kavunlar üç çeşittir. Bunlar, Galia, Kırkağaç ve Hasanbey olarak bilinir. Bu türler ülkemizde fazla miktarda satılmaktadır. Galia türündeki kavun yaz aylarının ilk kavunudur. Yazın ilerleyen dönemlerinde ise Kırkağaç kavunu satılır. Hasanbey ise yazın son aylarında satışa sunulur. Bal gibi lezzetli kavun seçmek için kavun seçmenin püf noktaları yazının devamındadır.

Kavun Nasıl Seçilir

Kavun Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Kavun seçmenin püf noktaları aşağıdaki gibidir. Bunlara dikkat ederek kavunun iyi çıkıp çıkmayacağını anlayabilirsiniz.

  • Kavunun kabuğunun sertliği olgunlaşmadığını belirtir. Kavun seçerken kabuğuna bakılmalıdır.
  • Kavunun dibine bakmakta önemlidir. Dibi yumuşaksa tatlıdır ve olgundur.
  • Boyutuna göre daha ağır olan kavun daha tatlıdır.
  • Kavunun dibi güzel kokuyorsa o kavun güzeldir.
  • Kavunun sapı koparıldığında kolay kopuyorsa o kavun olgunlaşmış kavundur ve lezzetlidir.

Canimanne.com faydalı içerikleri ile yüzlerce konuda takipçilerini aydınlatmaya ve bilgilendirmeye devam ediyor. Sosyal medya hesaplarımızdan ve Canımanne YouTube kanalımızdan da bu içeriklere ulaşabilirsiniz. Sayfalarımızdan biri olan Havyar Nedir? Havyar Nasıl Yenir? sayfasını da sizler için hazırladık.

Kavun Seçmenin Püf Nokta

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ