Kış Aylarına Girerken Soğuk Algınlığına Dikkat

Kış Aylarına Girerken Soğuk Algınlığına Dikkat

Havalar güzel gidiyor derken birden birer soğur ve bizler de “Eyvah kış geldi” deriz. Havaların soğumaya başlamasıyla kombilerin yakılmaya başlaması arasında geçen tam da hasta olma zamanıdır aslında. Evet, havalar soğumuştur ama hemen yakmaya elimiz el vermez kombileri. Geçen yıl ödenen faturalar hala aklımızdadır ve ne kadar uzatırsak o kadar kar sayarız aile bütçemize kombilerin yakılmasın. Aslında yaksak da belki ağır gelecektir kışa geçiş havalarında o sıcaklık. Sıcakla soğuk arası, ne giyeceğimizi bilemediğimiz, kazakla mı çıksak, ince bir sweat shirt yeter mi ile mont mu giysek yoksa çorapsız çıkmasak mı düşüncelerinin arasında kaldığımız kendi halinde kararsız olmasının yanı sıra bizi de kararsız ve hatta biraz karamsar da yapan havalardır bunlar.

Bu aylarda dikkat edilmesi gerekenlerin en başında üşütmemek gelir. İnce giyip üşümektense kalın giyip terlemeyi tercih etmeliyiz belki de. Ama kalın giyip terledikten sonra da o terimizin üzerimizde soğumasına da izin vermemeliyiz. Böyle ince bir çizgi yani…

Kış meyvelerinin pazarlarda manavlarda boy göstermeye başladığı aylardır ayrıca bu aylar. Daha olmamıştır, ekşidir diye bakmayıp azar azar yemeli, evdeki herkesin de yemesini sağlamalıyız. Çünkü olur da hasta falan olursak vücudun dirence ihtiyacı olacak. O direnci vücudumuza hasta olmadan sağlayalım ki, mikroplarla da savaşması kolay olsun.

kis-aylarina-girerken-soguk-alginligina-dikkat-5

Büyüklerden kalan bir nasihattir ayaklarımızı üşütmememiz gerektiği. Kulağımıza küpe olması gerekenlerdendir aslında. Bu aylarda havaların soğumaya başlamasıyla çorap giye vaktimiz de geldi demektir. Özellikle çocuklarımızın da bu alışkanlığı kazanması için öncelikle siz giymelisiniz ve bunun bir zorunluluk olduğunu çocuğunuza da göstermelisiniz. Unutmayın ki, anlatarak öğretmek yerine, göstererek öğretmek her zaman daha etkili ve akılda kalıcıdır.

Bu önerilerimize rağmen yine de soğuk algınlığına yakalandıysanız da işiniz çok zor değil aslında… Ama evdekilere bulaştırmamaya dikkat edin. Bol meyve yiyin. Kulaktan dolma ilaçlar kullanmayın. Doktora gidin ve doktorun önerilerine de uyun.

Sağlıklı bir kış geçirmemiz dileğiyle…

www.canimanne.com sitemizdeki örgü ve hobi kategorimizdeki modelleri örerek sıcacık bir kış geçirmeniz de mümkün. Sayfalarımızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız memnun oluruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ