Kızlar Kaç Yaşına Kadar Uzar? Kızlarda Boy Uzaması

Anne babaların merak ettiği konulardan biri de kızlar kaç yaşına kadar uzar sorusunun cevabıdır. Kızlarda boy uzaması konusuyla ilgilenen takipçilerimiz Balık Yağı Boy Uzatır mı? Balık Yağının Faydaları konulu yazımızı ilgiyle okuyorlar. Bu yazımızda yer alan bilgiler uzman görüşlerinden yararlanılarak derlenmiştir. Bebeklerde boy uzaması 1 – 2 yaşına kadar olur. Sonra yavaş ilerler. Çocuklarda boy uzaması ergenlik dönemi boyunca devam eder.

Çocuklarda Boy Uzaması

Çocuklarda Boy Uzaması Nasıl Olur?

Kızlar kaç yaşına kadar uzar diye merak edenler çocuklarda boy uzaması konusunu genel olarak araştırırlar. Kişinin hayatı boyunca boyunun en çok uzadığı ikinci dönem ergenlik çağlarıdır. Yeni doğan bebekler 1 yaşına geldiklerinde boyları ortalama olarak 74 – 75 santimetre kadardır. Yenidoğan bebek boyu 50 santimetre civarında olduğuna göre 1 yaşına kadar yaklaşık 24 santimlik bir uzama gerçekleşir. 1 yaş ile 2 yaş arasında boy yaklaşık 12 santimetre uzar. Bundan sonra ergenlik dönemine kadar çocukların boy uzaması 5 – 6 santim arasındadır. Ergenlik dönemine giren kızlarda boy uzaması bu dönemde 20 – 25 santimetre arasındadır. Erkeklerde boy uzaması ise aynı dönemde 25 – 30 santimetre kadardır.

Kızlar Kaç Yaşına Kadar Uzar

Kızlarda Boy Uzaması Ne Zamana Kadar Sürer?

Kızlarda boy uzaması hızlı olur. Bunun nedeni kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonudur. Erkek çocuk boy uzaması ise erkeklik hormonu testosterona bağlı olarak gerçekleşir. Kızların regl olmasından sonra östrojen hormonun kıkırdaklar üzerindeki etkisi artış gösterir. Regl görmeye başladıktan sonra büyüme kıkırdakları hızlı bir şekilde kemik halini alır ve kapanır. Kızlarda regl başladıktan sonra hızlı boy uzamasının nedeni budur. Düzenli olarak regl olan kızlarda ilk reglden sonra boy 5 – 6 santimetre kadar uzar. Erkeklerde boy uzaması kızlardan daha uzun sürelidir. Kızlar kaç yaşına kadar uzar sorusu; ergenlik dönemine girdikten sonra boy uzamasının 2 – 3 yıl kadar devam ettiği şeklinde cevaplanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ