Canım Anne

Kompost Nasıl Yapılır ? Doğal Gübre Yapımı

Kompost Nasıl Yapılır ? Doğal Gübre Yapımı

Merhabalar arkadaşlar kompost nasıl yapılır, bizim deyimimiz ile doğal faydalı gübre nasıl yapılır bazı kesimlerin deyimi ile organik gübre nasıl olur bu yazımda 5 yıllık amatör fakat deneyimlediğim bilgileri herkesin faydalanması için paylaşmak istedim, sizlerin de bu konuda fayda sağlayacak fikirleri var ise yorum olarak bizlere yazabilir ve her türlü sorularınızı yine yorum olarak iletebilirsiniz.

Bu çalışmanın katkısı neler olabilir?

 • Bitkisel atıkları çöpe atmayıp değerlendireceksiniz.
 • Kompost nasıl yapılır öğreneceksiniz..
 • Doğal ve solucan gübresi elde edeceksiniz.
 • Elde ettiğiniz gübre ile daha sağlıklı ve verimli bitkiler yetiştireceksiniz.
 • Ücretsiz doğal gübre sahibi olacaksınız.
 • Eğer amatör olarak başladığınız bu işi geliştirişseniz iş modeli haline getirebilir, kazanç elde edebilirsiniz.
Kompost Nasıl Oluşur (Bu görsel kompost oluşumuna örnektir.)

Not: Bir çok yabancı kaynaklardan yaptığım araştırma ve uygulama sonucu bu deneyimlerimi paylaşıyorum.

İlk olarak kompost nedir ? Kısa ve öz bir şekilde herkesi anlayabileceği şekilde anlatacağım, kompost çeşitli yeşilliklerin ve hayvansal gübrelerin (dışkı) bir araya getirmek sureti ile nemli ve hava alan (oksijenli) ortamın sağlanması sonucunda oluşan değişime kompost denir. Bu kompost işleminin sonucunda doğal gübre elde edilir.

 • Kompost nasıl yapılır ? Kompost yapılırken asitli olmayan bitkisel mutfak atıklarını bir araya getirelim.
 • Örnek vermek gerekirse, elma, muz, patates, karpuz, kavun, biber, domates, havuç, hıyar, marul, kıvırcık gibi her mutfak atıkları olur.
 • Bu atıkların yanına her türlü ağaç yaprağı, özellikle ceviz ve incir ağacı yaprakları fosfor elementi ihtiyacına cevap vermektedir.
 • Kuru soğan kabuğunu da bu karışım içine rahatlıkla ilave edebilirsiniz.
 • İnce ince ezilmiş yumurta kabuğu ekleyebilirsiniz.
 • Kağıt, karton, talaş gibi ürünler de ekleyip nemlendirme süresini uzatabilir, hatta gübrenizin mineral sayısını artırabilirsiniz.
 • Çay posası, kahve telvesi özellikle solucanlar için tavsiye ediyorum.
Ağaç yapraklarından kompost yapılışı
Ağaç yapraklarından kompost yapılışı

Hayvansal atık olarak; yanmış koyun, keçi, inek, güvercin, kuş, kaz, ördek ve tavuk gübrelerini de bu karışıma ilave edebilirsiniz. Eğer imkanınız var ise yok ise mecburi değildir.

Tüm bu malzemelerin tamamının hava alacak bir bidon, varil, büyükçe bir çuval veya benim kullandığım gibi her yerinden hava alan bir plastik kompost kutusu gibi bir eşyanın içine atın ve karıştırın. Zamanla değişim sonrasında gübrenin oluştuğunu göreceksiniz.

 • Ben 1 yıl boyunca bu söylediğim tüm malzemeleri kompost kutusuna atıyorum, aklıma geldikçe haftada bir nemlendirmek için su döküyorum. Nem ve oksijen bir araya gelince doğal gübre oluşumu başlıyor.

Tüm bu yapılanların dışında benim yaptığım ve kompost süresini hızlandıran kırmızı Kaliforniya solunanını bu kompostun içine koyuyorum, solucan yukarıda bahsettiğim bitkisel ve hayvansal atıkları yiyerek gübre yapabiliyor bu sayede bizim kompostumuz daha hızlı doğal ve solucan gübresi oluyor.

Bu sayede atık diye tabir edilen hiç bir şey atılmamış oluyor, doğal olduğuna emin olduğum bir gübre elde ediyorum meyve, sebze ve çiçeklerime gönül rahatlığı ile kullanıyorum.

Yılda bir kez elde ettiğim gübreyi kum eleği ile eleyerek kullanabilir hale getiriyorum. İhtiyaç oldukça her türlü bitkilerde kullanıyorum.

Bu konuda her türlü sorularınızı ve fikirlerinizi yorum olarak sorabilirsiniz, her yoruma tek tek cevap verilecektir.

Doğal Gübre İle Sebze Çimlendirme daha hızlı ve daha sağlıklı oluyor.
Kompost Nasıl Yapılır ? Doğal Gübre Yapımı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ekosol dedi ki:

  Solucanların yardımıyla sebze-meyve kabukları, çay-kahve posaları vb. evsel organik mutfak atıklarımızı, bitkilerimiz için en güçlü organik gübreye, Solucan Gübresine dönüştürmek için 500 solucan ile satılan da alabilirsiniz.

 2. ELIF NUR dedi ki:

  Cok guzel faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz cok cok tesekkur ederim.

BİR YORUM YAZ