Koronavirüsten Korunma Sırasında Çocukları Uzak Tutun

Koronavirüsten Korunma Sırasında Çocukları Uzak Tutun

Uzmanlar yaptıkları uyarılarda koronavirüs salgını nedeniyle evde bulunan çocuklarımızın psikolojisinin korunması gerektiği konusunda uyarıyor. Koronavirüsten korunma kapsamında aileler ve çocuklar bir süredir evde kalıyorlar. Bu süreçte çocukların normal yaşamlarının devam etmesi gerektiğini, salgın hali ile ilgili gereksiz endişeye kapılmalarını sağlayacak şekilde davranılmaması gerektiğini söylüyorlar. Okullarından, arkadaşlarında, aile büyüklerinden uzak kalan çocuklar bu dönemde zaten hırçın ve yaramaz olabiliyorlar. Anne babalara büyük görevler düştüğünü söyleyen uzmanlar bilinçsiz bir şekilde sergilenen davranışların yetişkinlerden daha çok çocukları etkilediğini belirtiyorlar.

Koronavirüsten Korunma

Koronavirüsten Korunma Sağlarken Çocuklara Dikkat

Koronavirüsten korunma kapsamında Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu evlerine kapanmış durumda. Salgının yayılmasının önlenmesi için gerekli olan bu durumda çocuklarımız da evdeler. Bir çocuğun psikolojisinin henüz bu yaşlarda şekillendiği göz önünde bulundurulursa normal olmayan bu durumda çocuklar en az etkilenmesi gerekenler olduğu anlaşılacaktır. Anne babalarının panik, endişe ve kaygı halleri her ne kadar anlamıyor, etkilenmiyor diye düşünsek de çocuklar tarafından çok iyi fark ediliyor. Onların da endişeli bir ruh hali içinde olmamaları için bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Uzmanlar yetişkinlere yaptıkları uyarılarda çocuklarının psikolojisinde kalıcı hasarlar olmaması için nelere dikkat etmeleri gerektiğini de belirtiyorlar.

Çocuk Psikolojisi

Çocuklarımız için Bu Süreçte Nelere Dikkat Edelim?

Koronavirüsten korunma ile ilgili yazılarımıza devam ediyoruz. Bunlardan biri olan Koronavirüsten Korunma için Evde Hangi Önlemler Alınır? Başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Bu süreçte evde çocuklarımız için neler yapabileceğimize gelecek olursak; çocuk psikologları bunları aşağıdaki şekilde sıralıyorlar.

  • Yemek düzenlerine ve sağlıklı beslenmelerine dikkat etmek
  • Uyku düzenlerinin eskisi gibi normal devam etmesi
  • Evde eğitim alıyor olmalarına rağmen, okuldaki zaman düzenine aynı şekilde devam etmek
  • Gün içinde evde egzersiz yapmalarını sağlamak
  • Oyun oynamaları için gerekli ortamı ve zamanı ayırmak
  • Çocuklarla beraber ailece oyunlar oynamak
  • Endişe, korku ve panik halinde olsanız bile bunu çocukların yanında konuşmamak, belli etmemek
  • Koronavirüsten korunma için uygulanan kurallarımızı çocuklar için eğlenceli hale getirerek onlara öğretmek (temas- sarılmak-öpüşmek olmadığını öğretmek gibi)
  • Neden evden dışarı çıkmadığımızı çocuğun yaşına göre en anlayacağı şekilde çocuklara anlatmak ve bunun geçici bir süreç olduğunu söylemek
  • Hijyen kuralları konusunda çocuklarımızı bilinçlendirmek ve öğrendiklerini uygulayıp uygulamadıklarını kontrol etmek
Çocukları Koronavirüsten Koruma
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ