Koronavirüs Hakkında Her Şey! Koronavirüsten Korunmak

Koronavirüs salgını ülkemizde ve dünyada devam ederken gündemdeki yerini de koruyor. Koronavirüsten korunmak konusu gündelik yaşamımızın en önemli konusu artık… Yetkililer ve uzmanlar koronavirüsten korunmak için hijyen – sosyal mesafe – izolasyon konularının üç önemli püf noktası olduğunu söylüyorlar.

Koronavirüsten Korunmak

Bunların anlamı insandan insana bulaştığı bilinen koronavirüsten korunmak için temizliğe sürekli olarak temizliğe dikkat etmek, dışarı çıkmak zorunda olanların diğer kişilerle arasında sosyal mesafe olarak belirlenen en az 1.5 metre kuralına dikkat etmesi ve dışarı çıkma zorunluluğu olmayanların mümkün olduğunda evde kalarak kendilerini ve diğerlerini korumak için kişisel izolasyon sağlamaları…

Koronavirüs Belirtileri

Koronavirüs Hakkında Merak Edilenler

Koronavirüsten korunmak ile ilgili neler yapması gerektiğini artık neredeyse herkes biliyor. Bu yazımızda sizler için soru – cevap şeklinde koronavirüs ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Diğer bir yazımız olan Evde Maske Nasıl Yapılır? Evde Maske Yapımı başlıklı yazımızı da inceleyebilir, kendi maskenizi kendiniz yapabilirsiniz. İşte sorular ve cevaplarıyla koronavirüs…

Yeni tip koronavirüs denilen Covid-19 Nedir?

İlk defa 2019 yılı aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde görülen, solunum yollarına olumsuz etki ederek enfeksiyona neden olan ve insandan insana geçebilen koronavirüs ailesinden bir virüstür.

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Koronavirüs belirtileri bazı kişilerde hiç ortaya çıkmaz. Bilinen diğer belirtileri ise ateş, öksürük ve nefes darlığı… İlerleyen dönemde zatürre, solunum yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklar da gelişebiliyor.

Koronavirüs nasıl bulaşıyor?

Virüsü kapmış olan kişilerin öksürme ve hapşırmaları ile etrafa saçılan virüslü damlacıklara diğer bireylerin dokunmasıyla ve direk hapşırık ve öksürüğe maruz kalmalarıyla bulaşıyor. Sağlıklı kişiler, hasta olanlardan geçen parçacıkların temas ettikleri yüzeylerden virüs kapabileceklerinden ellerin yıkanması, yıkanmadan ağza, yüze, buruna ve gözlere götürülmemesi bu yüzden gerekiyor.

Koronavirüs teşhisi nasıl koyuluyor?

Bir kişinin koronavirüs olup olmadığının anlaşılması için moleküler testler yapılıyor.

Koronavirüs testi nerede yapılır?

Koronavirüs testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarı ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılıyor.

Koronavirüs en çok kimleri etkiliyor?

Şu ana kadar elde edilen bulgulara göre koronavirüs en çok 60 yaşından büyük olan kişiler, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kronik solunum yolu hastalığı, kanser gibi hastalıkları olanları en çok etkiliyor. Ancak bu veriler diğer bireyleri etkilemediği anlamına gelmiyor.

Hamilelerin koronavirüsteki riski nedir?

Hamile kadınların koronavirüs enfeksiyonu olması ile ilgili henüz ekstra riskleri hakkında henüz bilimsel çalışmalar yoktur. Şu ana kadar elde edilen verilere göre hamile kadınlarda koronavirüsün, diğer bireylerle aynı şekilde seyrettiği gözlemlenmiştir.

Koronavirüsün tedavisi var mı?

Koronavirüsün tedavisi şu an kesin olarak yoktur. Ancak hastaların genel durumuna göre tedavi yolları uygulanmaktadır. Bilim insanları tarafından bazı ilaçların virüs üzerindeki etkileri araştırılmaya devam ediliyor.

Koronavirüsün kuluçka süresi ne kadar?

Bilim insanları koronavirüsün kuluçka süresinin 2 ile 14 gün arasında olduğunu söylüyorlar.

Koronavirüsün aşısı var mı?

Virüsün şu ana kadar geliştirilmiş bir aşısı bulunmuyor. Bu konu üzerinde dünyanın pek çok ülkesinde çalışmalar yürüten bilim insanları aşı bulunsa dahi bunun hastalar üzerinde kullanılmasının 1 yıl gibi bir süreyi alacağını belirtiyorlar.

Yurtdışından gelen paketlerde koronavirüs riski var mı?

Yurtdışından kargo edilen paketlerde bulaşıcı bir etki saptanmamıştır. Koronavirüsün aslı bulaşma yolu insandan insanadır. Bu nedenle temas, hijyen, sosyal mesafe ve izolasyon kuralları önemlidir.

Evcil hayvanlar koronavirüs taşır mı? Bu hayvanlara insandan virüs bulaştırır mı?

Kedi, köpek gibi evcil hayvanların koronavirüsten enfekte olmasının beklenmediği söyleniyor. Ancak hayvanlardan bulaşabilecek diğer enfeksiyonlar için temas sonrası ellerin yıkanması gerekiyor.

Burnu tuzlu suya yıkamak virüsü engeller mi?

Bu dönemde kimiler burunlarına düzenli olarak tuzlu su çekerek virüsü engellemeye çalışıyorlar. Bu işlemin koronavirüsten korunmak için hiçbir yararı bulunmuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ