Lahana Lif Modeli Yapılışı

Lahana Lif Modelinin Yapılışı

 

Lahana Lif Modelinin Yapılışı

Yelpaze Lif Modeli Yapılışı
Örgü Yıldız Lif Modeli Başlama Tekniği Yapılışı
Elbise Lif Modelleri ve Yapılışı
Kare Elbise Lif Modeli ve Yapılışı
Rüzgar Gülü Lif Modeli Yapılışı
Yelek Modeli Yapımı, Lif Tekniği, Tığ İşi Örgü
Çilekli Lif Modeli ve Yapılışı
Lahana Lif Modeli Yapılışı
Çiçekli Lif Modeli ve Yapımı Anlatımlı
Yıldız Şekilli Lif Modeli ve Yapılışı Lif Örmeye Başlama
Lif Örgüsünün yapılışı
Çilekli Lif Eksiltme Yapılışı
Çilekli Damat Lifi Modeli Yapılışı Anlatımlı

Lahana lif modeli yapılışı, düğünü yaklaşan kızları sarar çeyiz telaşı ve çeyizin vazgeçilmez parçalarından biridir lahana lif. Oldukça gösterişli ve yapımı çokta zor olmayan bir lif modelidir. Lifimizi yapmak için bize üç farklı renkte lif ipi ve bir adet lif örme tığı gerekiyor. Lif iplerinin renklerinin birbiri ile uyumlu olması açısından biri beyaz olmalı zemin rengi için biri yeşil olmalı yaprak yapımı için diğer renkte çiçek için kırmızı pembe tonları olabilir.

Lahana lif modeli yapılışı, lif yapımına başlamak için öncelikle pembe ip alınarak on iki tane zincir çekilir ve zincir bir halka haline getirilerek birleştirilir. Iki zincir çekilir ve tığa ip dolanıp beş tane trabzan yapılır.  İki zincir çekilir halkanın içine batılır ve tekrar iki zincir çekilip beş trabzan yapılır ve bu şekilde çiçeğin yaprakları yapılır. Toplamda beş tane çiçek dalı yapılacaktır ve ikinci sıraya geçince sekizer zincir çekerek çiçek dallarının arasına batılarak etrafı çevrilir ve üçüncü sırada bu zincirlerin içi tekrar trabzanlar ile doldurulur. Ve bu şekilde üç katlı bir çiçek oluşturulur ve bir zincir çekilip ip kırılır ve tığa yeşil ip alınır. Çiçeğin etrafı yeşil iple trabzan yapılarak yaprakları oluşturulur. Yapraklar yapılırken trabzanları iki dolayarak çekersek daha şık duracaktır. Sonra beyaz ipi takarak lifin zemin kısmı hazırlanmaya başlanır.
Bu aşamada sadece trabzanlar yapılacaktır fakat dikkat edilmesi gereken beş altı trabzanda bir bir tane arttırmak gerekir aksi halde lif toparlanacaktır ve istenilen şekilde olmayacaktır. Toplamda on sıra trabzan yapılacaktır. On sıranın sonunda beyaz ip kırılır ve katlar oluşturulmak için yeşil yaprağın üzerinden başlanır. Katlar için beyaz ip alınır ve bir zincir çekilerek yeşil yaprağın üzerinden ilk fıstık yapılarak başlanır ve dörder trabzan aralık bırakılarak tekrar fıstık yapılır  fıstıkların arasında birer örümcek çekilir ve ilk sıranın tamamı yapılır ikinci sıraya geçince yine fıstıkların üzerine fıstık yapılır ve toplamda dört sıra yapılır beşinci sıraya geçilince pembe iple yapılır ve ilk kat tamamlanmış olur. İkinci katı yapmak için iki trabzan boşluk bırakılır ve üçüncü trabzanda başlanır. İkişer trabzan aralık bırakılarak toplam beş katlı yapılır ve lifiniz hazır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ