Mayıs Ayı Meyve ve Sebzeleri

Mayıs Ayı Meyve ve Sebzeleri

Bu yıl ramazan ayının ilk yarısını geçireceğimiz mayıs ayının meyve ve sebzeleri de tüketici ile buluşmaya başladı. Mayıs ayı sebze ve meyvelerini sizler için derledik. 

2018 yılını hemen hemen yarıladığımız bu günlerde Mayıs ayına girdik. Her ay veya mevsim olduğu gibi mayıs ayının da kendine has meyveleri sebzeleri bulunmaktadır. Uzmanlar ve üreticiler yiyeceklerin zamanında tüketilmesini öneriyor. Hangi meyve yada sebze ne zaman çıktıysa o ay tüketilmeli. Her meyve ve sebzenin kendine has büyüme, yetişme ihtiyaçları vardır. Havaların ısındığı mayıs ayında birçok sebze ve meyve yetişti.

Mayıs Ayı Meyve ve Sebzeleri

Erik

Can eriği, kütür kütür erik herkesin sevdiği bir meyvedir. Erik ekşi olması nedeniyle sıcak havalarda sıkça tüketilen bir meyvedir. Çoğu kişi eriği tuza batırarak yiyerek ekşi tadını iyice almaya çalışıyor.

Çilek

Nisan ve mayıs aylarında pazara gittiğinizde burnunuza muhteşem bir taze çilek kokusu geliyor. Tam mevsimi olan çilek meyvesini mayıs ayı boyunca tüketebilirsiniz.

Dut

Dut ağaçlarından dökülen dutları çoğumuz yolda giderken hep toplayıp yemişizdir. Kara ve beyaz dut diğer meyvelere göre daha yoğun tadı ile mayıs ayının sevilen meyveleri arasında yer alıyor.

Enginar

Çoğu kişinin yemek için sabırsızlandığı enginar nihayet pazarlardaki yerini aldı. Zeytinağlı yemeklerin en sevileni olan enginarı mayıs ayında taze olarak bulup tüketebilirsiniz.

Taze Sarımsak, Arpacık Soğan

Doğal antibiyotik olan taze sarımsak ve arpacık soğanları mayıs ayından itibaren yemeklerinizde taze olarak kullanabilir tatlarını iyice alabilirsiniz.

Yeşillikler

Mayıs ayının diğer sebzeleri arasında semizotu, deniz börülcesi, kuşkonmaz, bezelye, asma yaprağı, ebegümeci, hindiba, ısırgan, radika, çiriş otu gibi yeşillikler yer alıyor.

Mayıs Ayında Yetişen Meyve ve Sebzeler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ