Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Orta yaşı geçen kadınlar hayatlarında  menopoz denen farklı bir süreçle karşılaşırlar. Bugüne kadar kadınlık hormonları ile birlikte yaşamaya alışmış vücut bu hormonların bitmesiyle birtakım sarsıntılar yaşamaya başlar. Bu sarsıntılarla başlayan menopoz sürecinde kadında bir takım hem ruhen hem de bedenen değişiklikler yaşanır. Vücut bir yokluk sürecine adapte olmaya çalışır.

Kadınlara ait olan doğurganlık yaşla birlikte yavaş yavaş bitme sürecine gider. Dünyada  menopoza girme değişkenlik gösterse de ortalama menopoz yaşı 45-50 arasıdır. Bu yaş  kalıtıma ve bazı hastalıklara göre farklılık gösterir. Çok eski çağlarda kadınlar menopozla hiç tanışmamışlar. Zira kadının ömrü  menopozu görecek kadar uzun değilmiş. Oysa modern çağla birlikte insan ömrü uzamış ve kadın menopozla karşılaşmış.

Şimdilerde tamamen keşfedilen menopoz kadınlar için artık sorun olmaktan çıkarılmıştır. Bazılarının kabus olarak nitelediği menopoz aslında tamamen doğal bir süreçtir. Ancak bu süreci bazı kadınlar daha sorunlu bazıları ise daha sorunsuz atlatır. Tabii bunda menopozla ilgili bilinçlendirilmiş olmak önemli bir rol oynar.

Menopoz hafif de geçse, ağır da geçse kadınların en az 3-5 yılında bazı belirtileri ile çok baskındır. Menopoz belirtileri ile kadınlar daha çok doktor yardımı yani profesyonel destek alarak başa çıkarlar.

Menopoz belirtileri nelerdir?

  • Ateş basmaları… Kadınların östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak vücudun sıcaklığı ayarlayamamasından kaynaklanır. Bazı kadınlarda pek hissedilmezken bazılarında şiddetli görülür. Menopoz süresince 1-2 yıl kadar devam eder.
  • Depresyon, uykusuzluk, sinirlilik hali… Hormonların azalmasına bağlıdır. Gerektiğinde destek alınmalı ve sakinleştirici ilaçlarda kullanılmalıdır. Hayattan kopma noktasına gelinmemeli. Sporla egzersizle ve bir takım yürüyüşlerle açık havaya çıkılmalı. Bazı kadınlarda hafıza problemleri de yaşanabilir.
  • Adet periyodunda düzensizlikler. Az kanama, çok kanama gibi. Kimilerinde az kanama görülebilir. Kimilerinin adet periyotlarının arası uzar, kimilerininki ise kısalır.
  • Saç dökülmesi, cilt kuruması gibi bazı değişikliklerde gözlenmektedir. Tırnak kırılması da buna ilave edilebilir. Östrojenin azalması bu belirtilerinde ortaya çıkmasını sağlar. Hatta bazı kadınlarda erkeklerdeki saç dökülme tipi görülebilir.
  • Kemik erimesi de çok önemlidir. Kemik yoğunluğu hızla azalır. Kemik kırılgan bir hal alır. Hem bu tarz kemikler çok da ağrı yapar ve kırılma riski yüksektir. D vitamini alımı gereklidir. Süt ürünleri tüketmek de önemlidir.
  • Aslında bu belirtilere ek belirtilerde yazılabilir. En önemlilerine yer vermeye çalıştık. Menopoz bir korku tüneli değildir. Bilinçli bir yaşam modeli ve beslenme şeklimizle üstesinden gelmek mümkündür. Zaten başı ve sonu belli olan bu menopoz süresinde bilinçli olmak tek seçeneğimiz olmalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ