Canım Anne

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje sürmek güzel olsa da çıkartması hayli sıkıcıdır. Özellikle bir yere döküldüğünde çıkartmak ayrı bir sıkıntı. Lekeyi çıkarmaya çalışmadan önce, nemli tutmaya özen göstermeniz gerektiğini unutmayın.

Koltuktaki oje lekesini çıkarmak için; bir pamuğa oje çıkarıcı döküp önce koltuğun görünmeyen bir yerine uygulayın. Çünkü renk açıcı etkisi de olabilir. Renk değişimi olmazsa oje bulaşan yere de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

oje-lekesi-nasil-cikar-5

Halıdaki oje lekesi çıkarmak için de aynı şekilde önce görünmeyen bir yerinde denemeniz daha iyi olur. Eğer kurumuş bir oje lekesi ise bıçakla kazıyıp sonra aseton ile silin.

oje-lekesi-nasil-cikar-4

Pamuğa asetonu dökün. Halıdaki oje lekesinin üzerine bastırarak tampon yapın. Pamuk ojeyi emdikçe ara sıra değiştirin. Bir bardak ılık  suya bir çay kaşığı deterjan ekleyin. Bu karışımı pamuk ya da beyaz kağıt havluya döküp oje lekesinin emilmesini sağlayın. Daha sonra ılık suyla durulayın. Sonra nemi kuru bir havluyla alın ve halıyı elektrikli süpürgeyle süpürün.

oje-lekesi-nasil-cikar-3

Ayrıca yarım çay bardağı sirkeyi oje lekesinin üzerine dökün ve 5 dakika bekleyin. Üzerine sıcak  su serpin ve silin.

Giysinize oje döküldüğünde, giysiyi bir kaseye gerin ve lastikle tutturun. Oje çıkarıcıyı lekeye damlatın. Lekenin kase içine akmasını bekleyin. Dilerseniz saç spreyi de kullanabilirsiniz. Eski bir diş fırçası üzerine saç spreyini sıkıp dairesel hareketlerle giysinin üzerindeki lekeye uygulayın. Eğer oje tahtaya bulaştıysa yine saç spreyi kullanmalısınız. Lekeye saç spreyi sıkıp 30-40 saniye bekleyin ve spreyi silin. Geçmezse ikinci kez ve üçüncü kez de aynı işlemi yapabilirsiniz.

oje-lekesi-nasil-cikar-2

Bazı kumaşlar oje çıkarıcı ile temizlenmeyebilir. Böyle durumlarda oksijenli su kullanabilirsiniz. Oksijenli suyu bez yardımıyla lekeye uygulayıp temiz bir havluyla üstünden geçin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ