Okul Öncesi Etkinlik Çalışmaları

Okul öncesi etkinlik çalışmalarıyla ilgili biraz bilgi toplayalım. Kreşlerimizde ve anasınıflarında birçok etkinlik yapılmaktadır. Bu etkinlikler çocuklarımız için oldukça keyif verici çalışmalardandır. Aynı zamanda çocuklarımızın hayal dünyası genişliyor. Anasınıfı ve kreşlerimizde yapılan etkinliklerden size maddeler şeklinde sıralayacağım:

– Çim adam, kreşlerde ve anasınıflarında en çok yapılan etkinliklerden biridir.
– Parmak boyaları da çocukların en çok eğlenerek yaptığı bir çalışmadır.
– Renkli hamurlar ve beraberinde hamur şekilleri.
– Renkli el işi kâğıtları ile figürler yapılır
– Kâğıt, kalem ile düz çizgiler çizebilme gibi.


Kreş ve anasınıflarındaki etkinlikler konusunda, yukarıda bahsettiğim maddelerdeki etkinliklerin nasıl yapıldığı hakkında biraz bilgi edinelim: Çim adam malzemeleri, ince bayan çorabı. Çim tohumu ve talaş olarak bilinir. İnce çorabın içerisine talaşı dolduruyoruz ve beraberinde çim tohumunu atıyoruz. Ağzını bağlayıp dikiyoruz, Her gün düzenli bir şekilde suluyoruz. 2 hafta sonra çim adam imiz çimlenmiş bulunuyor.


-Çocukların ilgi odağı çim adam her kreşte ve anasınıfında muhakkak denenmiştir.
-Parmak boyaları ise, çocukların yine ilgi odağı olan bir etkinliktir. Parmaklarını rengârenk boyalara batırarak resim defterlerine parmak şekilleri yapılmaktır.

blank
-Renkli hamurlar ise, hamur şekillendirme kalıpları ile değişik figürlerin ortaya çıkarılmasıdır. Buda çocukların el becerisini artırır.
Renkli el işi kâğıtları yine etkinliğin bir parçasıdır. Renkli el işi kâğıtları, çocukların değişik şekiller yapıp kes, yapıştır yapması oldukça keyif verici bir etkinliktir. 23 nisan gibi özel bayramlarda, el işi kağıtları ile süslemeler yapılır.


-Kâğıt, kalem yardımı ile çocuklarımız, düz çizgiler çizmeyi öğreniyor. O minik elleri ile kalem tutmayı öğrenmiş bulunuyorlar.
Anasınıfları ve kreşlerdeki etkinlik çalışmaları, çocuklarda zihin açıklığı, çabuk kavrama, okuma yazmayı çabuk öğrenme gibi durumlarda yardımcı oluyor. Kreş ve anasınıfında geliştirdiği el becerileri de 1. Sınıfta da zorluk çekmeden, etkinliklerini yapabilir durumda geliyor.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ