Organik Salatalık Yetiştiricilerine Küflenmiş Ekmekten Gübre

Her geçen yıl aşırı kentleşmeden dolayı organik sebze ve meyvelere ulaşımımız zorlaşıyor. Yaz kış bütün meyve ve sebzelere ulaşabiliyor olsak da, sevdiğimiz besinlerden eski tatları alamıyoruz. Her ne kadar her şeye ulaşımımız kolaylaştı gibi görünse de aslında doğallıktan ve sağlıktan uzaklaşıyoruz.

Bu durum doğal ve sağlıklı beslenmek isteyen insanlar üretim yapmaya teşvik ediyor. Elimizden geldiği kadar kendi yiyeceğimizi kendimiz üretiyoruz. Bu sayede hem gönül rahatlığı ile tüketebiliyor, hem de lezzetli besinlere düşük maliyetlerle ulaşabiliyoruz.

Salatalık da üretimi en çok yapılan besinler arasında yer alıyor. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğünde soframızda yer alan, diyet listelerinden eksik olmayan tek başına bile öğün sayılabilecek verimde bir sebze.

Salatalık üretimi yapanlar için hasatlarını 2 katına çıkaracak organik bir gübre tarifi ile karşınızdayız. Bu gübreyi yapmak içi ise küflenmiş ekmekleri kullanacağız.

Ekmeğin içerisindeki maya bazı gübrelerin oluşmasını saylayan mikro organizmaları içermektedir. Belli koşullarda gelişen maya, bitkiler için gerekli olan karbondioksiti üretir. Bu gübreyi toprakta yetiştirdiğiniz bütün sebzelerde kullanabilirsiniz.

Bu gübreyi yapmak için gerekli malzemeler ;

  • 10 Litre su
  • 1,5 2 adet küflenmiş (küflenmemiş de olur.) ekmek

Bu malzemeleri karıştırıp 2 gün suda bekletiyoruz. 2gün sonunda 15 gün aralıklarla bitkilerin diplerine dökerek kullanabilirsiniz. Döktükten sonra toprağı ters düz ederek gübrenin üstünün kapanmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu gübre, bitkilerinizde meyve artışı sağlayacağı gibi, kök ve gövde sağlığını da desteklemektedir. Hastalanmış ya da solgun görünen bitkileriniz için de kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ