Örgü Örmek Bir Sanattır

Örgü Örmek Bir Sanattır

Örgü örmek evet bir sanattır hanımlar,

Eğer siz de örgü örebilmeyi başarabilenlerdenseniz kendinizi bir sanatçı olarak görmenizin zamanıdır. Örgü örebilmek sanat olduğu kadar aynı zamanda zeka işidir. Kendinizi sakın küçümsemeyin! Siz hem birer sanatçısınız, hem de birer dahisiniz….

Evet, yanlış duymadınız birer dahisiniz. Çünkü elinize aldığınız bir yumak ip ve şiş ya da tığ ile ilmek ilmek örnek çıkartarak ortaya yepyeni örgü modelleri, örgü örnekleri ya da dantel örnekleri çıkartabilen hanımlardan bahsediyorum. Hanımlar birbirinden örgü ve dantel örnekleri alışverişi yaparken sadece o modeli uzatırlar birbirlerine… Başka bir şey söylemesine gerek yoktur örneği veren kişinin. Çünkü bilir ki; örneği çıkartacak olan kişiye başka bir şey söylenmesine gerek yoktur. O sadece bakarak o örneğin aynısından yapabilecektir.

Dantel örneğini ya da örgü kazak modelleri arasından birini eline alan marifetli bir kadın, onun aynısından yapabilir; hem de hiç kimseden yardım alma gereği duymadan. Ama elindeki örneğe ilave ettiği tek bir şey vardır. O da sevgisi…

Örgü örmek sevmeden yapılabilecek bir uğraş değildir. Öncelikle sabır ister, sonra beceri ister, sonra sevgi ister, sonra yaratıcılık ister, sonra uyum oluşturabilme kabiliyeti ister, sonra zeka ister… Yani ister de ister….

Bu yazımızın başlığında da belirttiğim gibi örgü örmek bir sanattır ve her örgü ören kadın da bir sanatçıdır. Kadınlar örgü örmeyi o kadar kolay becerebildiklerinden dolayı yaptıkları şeyin değerini çoğu zaman bilmezler. Ama düşünseniz belki de siz daha çocuk yaştayken anneniz ya da bir komşu teyze sadece tığı ya da şişi nasıl tutacağınızı ve ilmek çekmeyi öğretti size… Öyle değil mi?

Sonrasında yaptığınız tüm değişik el işleri tamamen sizin kendi çabalarınızla ortaya çıkmadı mı? Belki ilk zamanlar bazı örnekleri çıkartabilmek için sizden daha tecrübeli olanlardan yardım aldınız. Ama bir süre sonra her örneği çıkartabilir ve yapabilir hale gelmediniz mi?

Bu yazıyı okuyan ve örgü marifeti olan her hanımın cevabı muhtemelen “Evet” olacaktır. İşte bu yüzden sizler birer dahi ve sanatçısınız. Kendinizin farkına varın hanımlar…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ