Canım Anne

Örgü Patik Modelleri: İç İçe Halkalar

Örgü Patik Modelleri: İç İçe Halkalar

Yüzyıllardan beri devam etmeyi sürdürebilen bir gelenektir çeyiz yapımı. İçerisinde belki hiç kullanılmaya fırsat bile bulunamayan onca şey varlığını sürdürmektedir. Bunlardan kendine en çok yer edineni ise hiç şüphesiz ki danteller ve patikler olmaktadır. Yapılabilecek onca dantel örneği bulunduğu gibi oldukça fazla sayıda zor ve kolay cinsleri barındıran örgü patik modelleri bulunmaktadır.

Bu yazı daha çok patiklerin eğilimi üzerine olacaktır. Öncelikle tığ örgü modelleri ve şişle yapılan örgü patik modelleri diye kategorize etmek mümkün olacaktır. Modanın popülerliği olduğu gibi günümüzde de en çok convers şeklinde patikler, hayvan figürlü patikler ve tek renk yahut çift renkli düz patikler tercih edilmektedir. Yeni başlayanlar için tercih edilebilecek daha kolay ama şık patik örneği şu şekilde açıklanabilir: 32 ilmekle başlamak kaydıyla 10 ilmek horaşa örüldükten sonra yanı düz bir ilmeği ise ters örmek gerekmektedir. Daha sonra alacağımız yol haritası şu şekilde devam etmektedir: Bu ters örgüler ‘’V’’ şeklini oluşturacaktır. 22 sıra bu örüm devam ettikten sonra akabinde ise bir ters bir düz şeklinde lastik örmeye başlanması gerekmektedir. 15 sıra lastik örüldükten sonraysa arka, yan ve ön kısımları dikildiği takdirde son derece şık patiğiniz hazır olacaktır.  Bir diğer örgü çeşidi convers modeli örgü ise biraz daha uzmanlık gerektirmekle beraber özellikle küçük bebeklerin vazgeçilmezi olacaktır. 42 ilmekle başlanan bu el işine 5 sıra beyaz ile haroşe örülmektedir. 6 sırada bir mavi renk, beyaz, lacivert takip etmektedir. Lacivertin bitmesinin ardından patiği 18+6+18 şeklinde ayırmak gerekmektedir. 18 ilmeği haroşe örüp 18. 19. İlmeği kesmek için almak gerekmektedir. İlk kesme işlemi bittikten sonra 5 sıra haroşe örülüp akabinde 6.-7. Sıralarda tekrar kesme işlemi yapılmaktadır. Bu şekilde ortada 6 ilmek kalmaktadır. Ön kısımda 6 ilmeği düz örüp, kenarlarda 11 ilmek kalana kadar sağdan soldan kesilmelidir. Daha sonraysa patiğin birleştirilme işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlemden sonra 10 sıra lacivert 1 sıra beyaz örüyoruz. Dikerek oluşan şekle 7 zincirle arma eklendiğinde conversemiz hazır olacaktır.

Her vakit ayrıcalığını koruyan el emeğinin değeri daha epey süre yerini koruyacaktır. El emeği göz nuru örgü patik modelleri daha niceleriyle ayaklarınızı şenlendirecektir. Kolay gelsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi