Canım Anne

Örgü Patik Modelleri

Örgü Patik Modelleri

Geçmişten bu yana sürüp gelen bir gelenek vardır. Özellikle kadınlarımız bu geleneği sürdürmek için çaba harcarlar. Yaz geldiğinde geleneksel olarak bir kışa hazırlık dönemi vardır. turşular yapılır. Domatesler, kavanozlara konur ve saklanır. Kış boyu da tüketilir. Kışa hazırlık anlamında, yiyeceklerin yanı sıra bir de giyecekler türünden bir hazırlık vardır. Örgü işleri, bayanların elinden düşmez. En çok örülen, örgü modelleri de kazak, patik ve cekettir. Kış aylarında sıcak sıcak giyilsin, soğuktan korunsun diye de özellikle çeşit çeşit örgü patik modelleri yapılıp, saklanır.  Genelde, soğuk ayaktan alınır. Çünkü kış aylarında bastığımız yerler, daha soğuk olur. Ve en çok üşüyen bölgemiz de ayaklarımız olur.

Annelerimiz ya da büyüklerimiz, bu duruma çözüm olarak ellerine tığ ya da şiş alırlar ve örgü yapmaya başlarlar. Tığ ya da şişin kalınlığı ve alınan yün ipin kalınlığı, ortaya çıkacak olan örgü patik modellerinin, bize olan sıcaklık etkisini daha çok arttırır. Çünkü yün ipi kalın oldukça, kaçlık şiş ya da tığ kullanılması gerektiği de ortaya çıkar. Genellikle tığ ile yapılan patik, daha kolay olur. Ortaya çıkacak olan modeli, kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Şiş ile yaparsanız da daha çabuk bitirirsiniz bilmeyenler de olabilir. O yüzden karmaşık gelebilir. Tığ tutmak daha kolaydır. Her iki örgü çeşidini de bilmeniz, sizin avantajınız olacaktır.

Eskiden büyüklerimiz, kendi büyüklerinden bu işi yapmayı öğrenirken, artık bu iş bir meslek halini alarak, daha çeşitli imkânlarla ve daha çok model örgü tipi kullanılarak yapılmaktadır. Ortalama olarak pazardan aldığınız 30 TL’lik kazakla, kendi ördüğünüz kazağın maliyeti aynı ya da yaklaşık bir fiyat olmasına rağmen, sevdiklerinizin sizi düşünerek yaptığı örgü patik modelleri kıyaslanamaz. Severek ve isteyerek kullanılan bu tür örgüler, bir ömür sizinle kalabilir. Hatırası çok büyük, manevi değeri paha biçilemez olacaktır. Anne adayları da, bebeklerinin ayakları üşümesin diye, doğumdan önce ilk yaptıkları örgü, patiktir. Doğum, kış aylarına geldiği taktirde bebekler, ilk olarak annesinin ördüğü patiği giyerler ve o ilk patik, her zaman saklanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi