Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ramazan ayına sayılı günler kala çoğu kişi şimdiden Ramazan ile ilgili konuları araştırmaya başladı. Ramazan ile ilgili en fazla akla takılan konu gün içerisinde açlıktan dolayı ortaya çıkan ağız kokusu nasıl engellenir oldu.

Ramazan ayında gün içerisinde oruç tuttuğumuzdan dolayı ağız kokusu meydana gelmektedir. Ağız kokusunun temel nedenlerinden biri sahurda yediklerimizin ağır olması, susuzluk, açlıktır. Ağız içerisinde bu nedenle kokular oluşabilmektedir. Ayrıca çoğu kişi diş ve ağız temizliğine özen göstermemektedir. Sahurda yenilen yiyecekler ve içecekler ağızda diş aralarında kaldığı için kokuya neden olmaktadır.

Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

  • Sahurdan sonra mutlaka dişinizi fırçalayın ve gargara yapın. Kullandığınız gargaranın çok fazla alkollü olmamasına özen gösterin. alkollü gargaralar ağız kuruluğuna neden olduğu için susuzluk hissini arttırmaktadır.
  • Sahurda ve iftarda ağız kuruluğunu arttıran baharatlı, yağlı yiyecekleri çok fazla tüketmemek gerekir. Aynı şekilde soğan,sarımsak gibi ağır kokulu yiyecekleri yemekten de kaçınmanız gerekir.
  • Sahurdan sonra maydanoz üzerine bir iki damla limon sıkıp yiyin. Maydanoz ağız kokusunu alacaktır.
  • Ağzınıza aldığınız her lokmayı iyice çiğneyin. İyice çiğnemeden yuttuğunuz lokmalar midede sindirimi geç olduğu için ağız kokusuna neden olabilmektedir.
  • Dişlerinizi misvak ile temizleyip ağız kokusunu engelleyebilirsiniz.
  • Çilek diş beyazlatmada sıkça kullanılmaktadır. Çilek ile dişinizi ve ağzınızı temizleyip kokuyu engelleyebilirsiniz.
  • Diş aralarında kalan artıklar çoğu zaman diş fırçası ile temizlenmez. Bu yüzden diş ipi kullanarak iyice diş temizliği yapıp koku oluşmasını engelleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=_0n1nOjC_k8

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ