Patlıcan Kızartması Nasıl Yağ Çekmez? 4 Pratik Yöntem

Patlıcan Kızartması Nasıl Yağ Çekmez? 4 Pratik Yöntem

  Patlıcan yemeği birçok kişinin sevdiği yemekler arasında yer almaktadır. Patlıcan yemekleri kızartılarak yapıldığında daha lezzetli olmaktadır. Ancak patlıcan kızartılırken diğer sebzelere göre daha fazla yağ çekmektedir. Bu hem yemeğin çok yağlı olmasına sebep olabilirken, aynı zamanda da fazla yağ barındıracağı için sağlık açısından da olumsuzdur. Peki patlıcanın fazla yağ çekmemesi için neler yapılmalı, nasıl bir yöntem izlenmelidir. Bunun için aşağıdaki maddeleri inceleyerek fikir sahibi olabilir, uygulayarak fazla yağ çekmesini engelleyebilirsiniz.

  Patlıcanların kızartılırken fazla yağ çekmemesi için pratik yöntemler:

  1. Patlıcanları öncelikle kabuklarını soyun, 50-10 dakika kadar tuzlu suyun içerisinde bekletip çıkardıktan sonra kağıt havlu ile kurulayın, dilimleyin ve kızartın. Kızartma işlemi bittiğinde ise patlıcanları yine kağıt havlu üzerine koyunuz. Bu sayede patlıcanlar fazla yağ çekmez, aynı zamanda tuzlu suda beklettiğiniz için acılığı yok olur.
  2. Kızartma yaptığınız yağa birkaç damla kadar sirke damlatınız. Bu sayede patlıcanlar fazla yağ emmeyecektir.
  3. Patlıcanları yıkayıp, kabuklarını soyun ve dilimleyin. Düz bir alana kağıt havlu serin ve üzerine patlıcanları dizin. Üstüne tuz serperek üzerini kağıt havlu ile kapatın. Üzerine ağırlık yapacak bir şeyler koyarak 1-2 saat kadar bekletip ondan sonra kızartın. Bu sayede patlıcanlarınız yağ çekmeyecektir.
  4. Teflon tavanın içine birkaç yemek kaşığı sıvıyağ koyarak patlıcanları diziniz ve tavanın ağzını kapatıp önlü arkalı kızartın. Bu sayede hem patlıcanlar fazla yağ çekmeyecek hem de közleme tadı olacaktır.

Bu yöntemleri uygulayarak sizlerde patlıcanların fazla yağ çekmesini önleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ