Pet şişede domates yetiştirmek ve kolay sulama yöntemi

Pet şişede domates yetiştirmek ve kolay sulama yöntemi

Pet şişede domates yetiştirme fikri ilk duyduğumda kulağa farklı gelse de uygun yöntem ile ve kolay bir şekilde lezzetli ve bol domatesler yetiştiştirebilirsiniz. Domates yetiştirebilirsiniz dedik ancak bu söylediğimiz yönetimde bir kaç değişiklik yaparak ve geliştirerek hıyar, biber, patlıcan, fasülye, çilek, maydonoz, kıvırcık ve marul gibi bitkiler de yetiştirebilirsiniz.

Lazım olabilecek malzemeler 5lt boş pet şişe, en büyük dikiş iğnesi (cuvaldız iğne) işimizi görecektir.

Pet şişe için 6 yada 7 parmak derinliğinde şişeyi içine sığacak şekilde çukur açalım.

5 litrelik su şişemize iğne ile şişenin en alt kenarlarından 7 adet delik açalım.

Şişemizin tabandan 4 yada 5 parmak yükseklik mesafesinde oval olarak 5 tane delik delelim. Bu delikler toprak altında kalacak şekilde olmalı

Son olarak şişemizin üst kısmından hava alacak şekilde 1 delik delelim. Bu yöntem ile hava, ısı sirkilasyonu ile buhar oluşmasını sağlayıp su damlacıkları oluşturarak su elde edeceğiz.

Pet şişe içine 10 kaşık toprak koyup açtığımız çukura gömüp yanlarını toprakla doldurup iki yanına iki dal sabitleyelim.

Şişenin iki yanına iki domates fidesi dikip cansuyunu verelim ve şişeyi suyla doldurduralım.

Bu sistem sulama imkanımızın hiç olmadığı veya sulama imkanı kısıtlı olduğu yerlerde kullanacağımız sistem. Şişenin üste yakın kısmından bir delik, alttan 12 santim kadar 4,5 delik açıp şişeyi beş dediğimiz delikler toprağın beş santim altında kalacak şekilde gömüyoruz toprağa.

İçine sadece bir kez iki litre den biraz fazla su dolduruyoruz şişe kapağını kapatıyoruz.

Bu şişedeki su bitmiyor, üstteki delikten giren havadaki nem suya dönüşüyor. Şişe çevresindeki deliklerden su ve nem dıştaki toprağı nemlendirir hem bitkiye su sağlıyor hemde kökleri daha derinlere indiriyor. Yağmur yağdığında bu deliklerden şişe içine giren su sıcak havalarda bitkiyi rahatlatıyor.

Yani hiç su olmayan yerlerde böyle yapıyoruz.

Bulunduğunuz bölgeye göre değişebilir istanbul için 30 gün bu şekilde sulama yapabilirsiniz. 60 ile 70 gün içinde hava şarlarına göre domates fidelerinin büyüdüğünü, çiçek açtığını, salkım salkım domates vermeye başladığını göreceksiniz.

Şişeye açtığımız deliklerden şişe içine giren havadaki nem şişe içi ile dışarıdaki sıcaklık farkından suya dönüşerek şişenin altına ve şişe dışına çıkarak her gün domatesleri suladı.

Pet Şişe ile Susuz Domates yetiştirme, 5 litre su ile 62 günde Domatesler büyüdü Domates verdi

İsmail Ayık youtube kanalına değerli bilgileri bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz. Kendilerine destek olmak için kanalına gidip abone olabilirsiniz daha fazla videosuna göz atabilirsiniz.

Primitive Bil youtube kanalına kaynak resimler için teşekkür ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ