Canım Anne

Pratik Örgü Modelleri

Sonbahar mevsimine yavaş yavaş giriş yaptığımız bu günlerde örgü modellerine yönelimler başlamıştır. Çalışan çalışmayan herkesin dikkatini çeken pratik modeller ile kış aylarına hazırsınız. Bu modelleri tığ ile yapmak mümkün olduğu gibi şiş ile yapılan modellerde oldukça dikkat çekmektedir. Bu modeller ile kendinize ya da sevdiklerinize yelekler, atkı ve bereler örebilirsiniz. Üstelik örgünüzün nasıl bittiğini bile anlamayacaksınız. Renk renk ipler alarak zevkli bir şekilde kış hazırlığınızı yapmak sizleri motivede edecektir

  Pratik modellerden işe başlamak isteyen bayanlar renk renk patikler örerek işe başlıyor. Patikleri örmek son derece kolaydır. Öncelikle malzemelerinizi tedarik etmelisiniz. Nako merino yün ve 4 numara tığ patik yapımını< için yeterli olacaktır. Patiğinizin yapımına başlarken önce 182 ilmek çekin ve 7 sıra ikili trabzan yapın. Sonra bunu ikiye katlayın ve patiğin altına gelecek kısmı dikkatli bir şekilde tamamen dikin. Açık kalan kısmın ayağın üstüne geleceğini unutmayın. Bu kısma bir sıra atlayarak yukarı kadar büzün. Daha sonra büzülen kısma bağcık geçmesi için 3 sıra zincir batırın ve zincir çekilerek bağcıkları yapın. İşte pratik patiğiniz hazır.

  Pratik modellerde patikler kadar bayan hırka modelleri de dikkat çeken başlıklar arasındadır. Yelek yapımınız için 500 grip ve 8 numara şiş alın. Hırkanın arkası için 23 ilmek tercih edin. Daha sonra ilmekleri şişe aralardaki ilikleri parmağınıza ipi dolayarak atın. Arka sırada düz örgü örebilirsiniz. Ama ön sırada ters örmelisiniz. Örerken parmaklarınız arasındaki ipi örerek devam edin. Örgünüz 65 cm olduğu zaman bitirme noktasına gelmişsiniz demektir. Fakat bu noktada çekme olmaması için iki ilmeği kestikten sonra kestiğiniz ilmeği örüp tekrar kesme işlemine devam edin. İlmekler bitene kadar bu işlemi devam ettirin. Ön taraflara ise 9 ilmekle başlamanız yeterli olacaktır. Ön sırayı ters arka sırayı ise düz örmelisiniz. Ön taraflarda 65 cm uzunluğuna ulaştığı zaman aynı şekilde kesin. Kollara 9 ilmekle başlayıp 50 cm örün ve ilmekleri arkaya atın. Arka yaka açıklığını bırakarak kolları bitirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: