Ramazan Ayında Sigarayı Bırakmak İsteyenler İçin Öneriler

Ramazan Ayında Sigarayı Bırakmak İsteyenler İçin Öneriler

Ramazan ayında oruç tutarken en fazla zorlananlar genellikle sigara içen kişilerdir. Ramazan ayında sigarayı doğru önerileri uygulayarak bırakabilirsiniz.

Sigara bağımlısı olan kişiler genellikle ramazan ayında oruç tutarken oldukça zorlanır. Kullanmayan kişiler susuzluğun zorluğunu çekerken sigara içenler ise sigaranın zorluğunu çeker. Ramazan ayında gün içerisinde iftara kadar sigara tüketilmediği için sigarayı bırakmak mümkün olabilir. Sahurdan iftara kadar dayana bildiğinizi gördüğünüzde sigarayı bırakma isteğiniz var ise daha da artacaktır. Ramazan ayına oruç tutarken sigarayı bırakmak isteyenlere özel uzman önerilerini derledik.

Ramazan Ayında Sigarayı Bırakmak İsteyenler İçin Öneriler

  • Su tüketimine oldukça dikkat edin. Gün içerisinde sigara içmediğiniz için ağız kuruluğu normale oranla daha fazla olacaktır. bu yüzden iftar ve sahur arasında bol bol su için. Tükettiğiniz su miktarının en az 2 litre olmasına özen gösterin. Genellikle iftar sonrasında daha fazla sigara içmek istersiniz. Bunu engellemek için bol bol su içebilirsiniz.
  • Nikotin bağımlılığını azaltmak için sıkça kullanılan bir yöntem olan nane tüketmek ramazan ayında oldukça işinize yarayacaktır. İftarda, sahurda ve sonrasında mutlaka bol bol nane tüketin. Nane tüketen kişilerde nikotin tüketme isteği de azalmaktadır. Naneyi direk tüketmekte zorlanıyorsanız kaynatıp suyunu da tüketebilirsiniz.
  • Ramazan ayında beslenmenizin protein ağırlıklı olmasına özen gösterin. Protein ağırlıklı beslenen kişilerde sigara içme isteği oldukça azalmaktadır. Özellikle sahurda peynir, süt, yumurta ve yoğurt gibi kahvaltılıklar tüketebilirsiniz.
  • En önemlisi de ramazan ayında oruç tutarken 16-17 saat boyunca sigara içmediğinizde kendinize hakim olabileceğinizi görün. Sigarayı bırakmak için istekli olun ve diğer önerileri mutlaka uygulayın.

https://www.youtube.com/watch?v=P8R0ageyJd4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ