Ramazan Ayının Vazgeçilmezleri

Ramazan Ayının Vazgeçilmezleri

11 ayın sultanı olan Ramazan ayının yıllardır süre gelen vazgeçilmez gelenekleri hala devam ediyor. Ramazan ayının olmazsa olmazlarını ve vazgeçilmezlerini sizde yaparak Ramazan ayını daha güzel geçirebilirsiniz.

Ramazan ayı inanalar arasındaki duyguyu pekiştiren en güzel aydır. Bu ay boyunca oruç tutulur, nefse hakim olunur ve yardımlaşma duyguları pekişir. Ramazan ayında gelenek haline gelen ve yıllardır yapılan yemekler, davranışlar bu ayı daha da anlamlı hale getirmektedir. Ramazan ayında büyüklerimizden bile kalan gelenekleri yaşatmak ve bizden sonraki nesillere aktarmak hepimizin görevi olmalıdır.

Ramazan Ayının Vazgeçilmezleri

  • Ramazan pidesi iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmez ekmeğidir. Sıcak sıcak mis gibi kokan ramazan pidesi için çoğumuz ekmek fırınında sıra beklemişizdir. Ramazanı ramazan yapan en önemli ayrıntılardan biri pide geleneğidir.
  • Ramazan ayının en sevilen ve hafif tatlısı güllaç bu ayın en güzel tatlı geleneklerindendir. İftardan sonra ağır tatlılar yemek yerine güllaç yiyerek hem sağlığınızı koruyabilir hem de bu güzel geleneği yaşatabilirsiniz.
  • Osmanlı yemek kültüründen günümüze kadar gelebilen nadir içeceklerden biri de şerbettir. Ramazan şerbeti iftar sofralarında mutlaka bulunan içeceklerden biridir.
  • Her ilde Ramazan ayında camilerde mahya asılır. Ramazan ayının önemi anlatan cümleler yer alır. Işıklandırma sistemi ile iyice belirgin hale getirilir.
  • Ramazan ayının en keyifli geleneği ise Ramazan davulcularıdır. Sahur vakti oruç tutacakları uyandırmak için sokaklarda Ramazan davulcuları gezer. Davul sesleri ile uykudan kalkıp sahuru açmanın tadı ise bir başkadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ