Canım Anne

Ramazan Bayramının Önemi ve Anlamı

Ramazan Bayramının Önemi ve Anlamı

Ramazan bayramına sayılı saatler kaldı. Ramazan Bayramının neden kutlandığını, önemini ve anlamını içeriğimizden bulabilirsiniz. 

Ramazan Bayramı Müslüman aleminin en önemli günlerinden biridir. Dini bayramlarımız Kurban ve Ramazan bayramlarıdır. Dini bayramlarımızdan bir tanesi olan Ramazan Bayramının önemi aslından adından anlaşılmaktadır. Ramazan ayının bitmesi, oruç tutanların zorlu sınavlarının sona ermesi, oruç tutanların bir aydan sonra yapacağı ilk kahvaltı günü bayram ilan edilmiştir. Türkiye’de çocuklara sürekli şeker ve harçlık verilmesinden dolayı Şeker Bayramı olarak da bilinmektedir.

Ramazan Bayramı Kutlu Olsun

Ramazan Bayramının Önemi ve Anlamı

Ramazan Bayramı öncesinde üç aylar, kandiller yaşandığı için önemli bir bayramdır. Ramazan bayramında en önemlisi de ibadetlerimizden biri olan oruç tutmanın yani Ramazan ayının sona ermesini müjdelenmektedir. Ramazan nefse hakim olmak, aç kalıp açların halinden anlamak, ibadet etmek, şükür etmek için bulunmaz bir aydır. Bu ayın bitiminde ise Ramazan ayının önemini anlatan bayram yer almaktadır.

Ramazan Bayramı Arapçada iftar bayramı demektir. 30 günlük oruç tutmanın ardından son kez iftar yapıldığı ve diğer gün oruç tutulmadığı için Ramazan bayramı kutlanır. Bu yüzden Araplar arasında İftar Bayramı olarak da kutlanmaktadır.

Ramazan Bayramının Şeker bayramı olarak anılmasının önemli bir nedeni daha vardır. Osmanlı devletinden Ramazan ayı başladıktan 15 gün sonra askerlere tepsi tepsi tatlılar gönderildi. Bu yüzden Osmanlı döneminde bu yana halk arasında tatlı, şeker bayramı olarak Ramazan bayramı anılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ