Ramazan Ne Zaman Başlıyor? 2019 Ramazan Başlangıç

Ramazan ne zaman başlıyor, 2019 ramazan başlangıç tarihi nedir, ramazan ile ilgili tüm detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Ramazan ayı oruç tutulan aydır. Üç aylar içerisinde en mübarek olan ve sonrasında Ramazan bayramı gelen bu günlerde oruç tutmanın önemli bir nedeni vardır. Nefsimizi terbiye etmek, aç ve açıkta olan insanları anlamak, yardımlaşmak, dilimizi – gözümüzü – ağzımızı – düşüncelerimizi kısacası kendimizi terbiye etmemizi sağlayan bir aydır. Ramazan ayında oruç tutmanın temel anlamı insana insan olduğunu ve nasıl davranması gerektiğini hatırlatmaktadır. İslam dininde önemli bir yere sahip olan Ramazan ayı tüm yurtta huzurlu bir ortam oluşmasına vesile olur.

Ramazan Ne Zaman Başlıyor? 2019 Ramazan Başlangıç

Ramazan ayı bu yıl 6 Mayıs Pazartesi günü başlayıp 3 Haziran Pazartesi günü sona erecektir. Bu yıl havalar çok fazla ısınmadan oruç tutulacak. Buda orucun daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında yani Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında havanın aşırı sıcak olması oruç tutmayı da zorlaştırmaktadır. Ama her yıl Hicri takvime göre Ramazan ayı geri gitmektedir. 3 Haziran pazartesi günü ise aynı zamanda arefe günüdür. Ertesi gün yani 4 Haziran Salı günü Ramazan Bayramının ilk günü 6 Haziran Perşembe günü ise Ramazan Bayramının son günü olacaktır.

2019 Kadir Gecesi Ne Zaman?

Ramazan ayının başlamadan önceki gününün gecesi olan Kadir gecesi bu yıl 31 mayıs cuma gününe denk geliyor. En hayırlı gece olan ve ramazan ayının başlamasını müjdeleyen kadir gecesinde bol bol dua ve ibadet etmek gerekiyor.

Resimli Kadir Gecesi Mesajları

Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak?

Tatilciler, çalışanlar ve öğrenciler bu yıl Ramazan Bayramı tatilini 9 gün olarak bekliyor. Her ne kadar kesin bir açıklama olmasa da Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olacağı ve 1 Haziran – 9 Haziran tarihleri arası olacağı yüksek ihtimalle bekleniyor. Ramazan ayı ile birlikte konu resmi açıklama ile netlik kazanacaktır.

Ramazan Ayı Sözleri

Ramazan ayı kalbine teselli ruhuna ilaç olsun duaların kabul olsun, Ramazan ayın mübarek olsun.

Mübarek ayımızda nefsimizi oruçla keselim şeytanı dualarımızla yenelim yerimizi imanımızla belirleyelim…

Ramazan Ayı sana bir muştu, kalbine teselli, ruhunu karanlık ruhların baskısından kurtarmaya vesile olsun.

Gözlerimiz ışık dolu kalbimiz iman dolu avuçlarımız dua dolu olsun, Ramazan ayımız hepimize mübarek olsun…

Ramazanda derdi kederi bir köşeye at huzurla imanla dolu mutlu bir ay yaşa. Hoş geldin Ey Şehri Ramazan…

Ramazan ayının bereketi sofralarınıza huzuru kalbinize imanı dualarınıza yansısın Ramazan ayınız mübarek olsun.

Bu mübarek ayda huzur dolu, mutlu, sıcak ve sakin bir şekilde geçirmeniz dileği ile ramazan ayınız hayırlı olsun.

Cenab-ı Hakk’ın kapısına ulaştırmayacak yollara sapmaktan korumaya vesile olan mübarek Ramazan Ayını tebrik ederim.

Tüm yürekler sevinç dolsun, umutlar gerçek olsun, acılar unutulsun, dualarınız kabul ve Ramazanınız mübarek olsun.

Ramazan Ayı Duaları

Sahur duası

Kaynaklara göre Hz Muhammed sahur vaktinde şu duayı okurdu:
“Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi olan Allah’ımız… Bizi iftarlara ulaştırırken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle…”

İftar duası

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

“Allah’ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!”

“Allah’ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; imanınla, ey korkanların imanı ve güveni!”

“Allah’ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan’ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!”

https://www.youtube.com/watch?v=1YBXUuXAPkk
https://www.youtube.com/watch?v=U027gkoZ0-4
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ