Ramazan’da Çöpe Giden Ekmek Sayısı Şok Etti!

Ramazan’da Çöpe Giden Ekmek Sayısı Şok Etti!

Ramazan’da Çöpe Giden Ekmek Sayısı Şok Etti!

2017 Ramazan ayının yarısını geride bıraktık. Oruç tutanlar bu yıl da oruçlarına uzun oruç süresine rağmen devam ettiler. Biz de canimanne.com olarak sevgili takipçilerimizi ramazan ayı ile ilgili önemli konularda bilgilendirmeye devam ediyoruz. Aslında sadece 2017 ramazan ayında değil, her daim önemsenmesi gereken bir konu var ki o da ülkemizde yaşanan ekmek israfı. Sizlerle artan ekmekleri değerlendirme yolları ile ilgili sık sık değişik içerikler üretiyoruz. Ancak ramazanda ekmek israfı konusunda alınan bilgiler yine üzücü. Bu yıl da Türkiye’deki pide israfı ile ilgili rakamlar şaşırtıcı.

ramazanda-cope-giden-ekmek-sayisi-sok-etti

Ramazan Pidesi İsrafı Rakamları Şaşırttı

Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından açıklanan ekmek israfı rakamları ülkemizdeki israfın boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. İsraf edilen ekmek ne kadar diye merak edenler için bir kez de biz açıklamak istiyoruz ki; net verilere göre ülkemizde günlük olarak ortalama 86 milyon adet ekmek üretiliyor ve bu rakamın 4.9 milyon adedi çöpe gidiyor.

Ekmek İsrafının Sebepleri Nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde isaf edilen ekmek sayısının azalmaması hatta gittikçe artmasının en önemli sebebi gereğinden fazla ekmek satın alınmasıdır. Ancak bunun da elbette çaresi var ve fazladan alınmış olan ve artan ekmekleri doğru bir şekilde değerlendirerek çöpe gitmesini önleyebiliriz.

Bir başka sebep ise evlerimizde ekmek olmasına rağmen sıcak ekmek yeme isteğimiz ve yeniden ekmek almamızdır. Oysa ki, evdeki sıcak o0lmayan ekmeklerimizi de çeşitli yöntemlerle sıcacık hale getirebiliriz. Canimanne.com sitemizdeki çeşitli sayfalarımızı ziyaret ederek bu konuda da bilgilenebilirsiniz.

ramazanda-cope-giden-ekmek-sayisi-sok-etti

Ramazan Ayında Ekmek İsrafı Arttı

2017 Ramazan ayında yani bu yıl ramazanda günlük olarak 60 milyona yakın ekmek üretiliyor. Üretilen ekmeklerin 3.5 milyona yakın bir kısmının ise çöpe giderek israf olduğu bildirildi.

Ramazan ayının manevi,  vicdani ve insani sorumluluklarımızın ve bilincimizin her zamankinden daha fazla olması gerektiğini unutmadan hareket edersek; dünya genelinde ve Türkiye’de ekmek alacak durumu olmayanları düşünürsek, israf ettiğimiz her ekmeğe muhtaç olanların olduğunu aklımızdan çıkartmazsak hem israfın önüne geçeriz, hem de üreticilerin doğru üretim sayısını tutturabilmesine yardımcı oluruz.

Ekmek İsrafının Önlenmesi için Neler Yapılabilir?

Yetkililer Türkiye’de yaşanan yüksek rakamlardaki ekmek israfının önüne geçilmesi için bir takım uyarılarda bulundular. Bunların başında gereğinden fazla ekmek satın alınması geliyor. Ayrıca evlerimizdeki bayat ekmeklerin değerlendirmesi gibi yollara başvurulması gerektiği ve ekmeklerin buzdolabında saklandığı takdirde bayatlamasının önüne geçileceğinin de altını çizdiler.

ramazanda-cope-giden-ekmek-sayisi-sok-etti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ