Ramazanı Sağlık Geçirmek İçin Öneriler

Ramazan ayında beslenme konusuna dikkat edilmediği sürece sağlık sorunları da beraberinde gelir. Ramazanı sağlıklı geçirmek için sizler için derlediğimiz önerilere göz atabilirsiniz.

Ramazan ayı oruçların tutulduğu, ibadetin artığı, paylaşmanın arttığı manevi duygusu oldukça yüksek bir aydır. Ramazan ayını sağlıklı geçirebilmek adına sahurda ve iftarda yediklerimize dikkat etmenin yanında ekstra bazı noktalara da dikkat etmek gerekir. Ramazan ayında yediklerimiz oldukça önemlidir. Çünkü belli bir saat boyunca aç kalan vücuda iftarda bir anda yüklenmek ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

Ramazanı Sağlıklı Geçirmek İçin Öneriler

  • İftarda yediğiniz yemeklerin sağlıklı pişirme yöntemleri ile piştiğine özen gösterin. Örneğin kızartma, çok fazla yağlı yemekler yerine daha hafif olan ızgara, fırınlama, haşlama gibi yöntemler ile pişen yemekleri tercih edin.
  • Orucunuzu açarken hurma, kayısı, zeytin gibi yiyecekler ile açmak fazla yemek yemenizi engelleyecektir. Ayrıca bu besinlerin kalorisi de düşük olduğu için çok fazla kalorili yemekler yemenizi engelleyecektir.
  • İftarda yemek yerken birden yemeğe yüklenmeyin. Hızlı yemek yemek sindirim açısından zararlıdır. Yediğiniz yemekleri yavaş yavaş sindirerek yemeye özen gösterin. Hızlı yemek tansiyon sorunlarına, ani gerginlik sorunlarına ve baş ağrısına neden olabilir.
  • İftarınızı açarken çok fazla su içmeyin. Çok fazla su içmek midenizi doldurur. Yemek yerken zorluk ve ağrı çekerseniz. Mideniz de aç karnına su içmek nedeniyle çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.
  • İftarda ekmek illa yiyecekseniz pide tüketin sahurda ise tam buğday ekmek tüketmeye özen gösterin. Çok fazla hamur işi tüketmek sağlık açısından zararlı olacaktır.
  • İftardan sorun uzun uzun yürüyüşler yapıp hareket edin. İftardan sonra hareketsiz kalmak hem kilo artışını hem de ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ