Sağlıklı Beslenme Önerileri

Sağlıklı beslenme hayatınızı daha iyi devam ettirmek ve daha sağlam, sağlıklı ve dinç bir hayat sürmeniz için gerekli olan ve dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biridir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek daha uzun yaşayabilir ve hastalıklara karşı korunabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmek için birkaç püf noktasına dikkat etmelisiniz.

Sağlıklı beslenme önerileri arasından birkaçı ise şu şekilde yer almaktadır;

. Her öğün taze meyve ve sebze tüketimine dikkat etmelisiniz. Sebze ve meyveleri mevsiminde ve taze olarak her gün düzenli olarak tüketmelisiniz. Taze meyve ve sebze hastalıklara karşı direncinizi artırırken aynı zamanda kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı sizi ciddi anlamda koruyacaktır.

. Tam taneli tahıl ürünlerini kullanmaya özen gösteriniz. Bu şekilde hem sağlıklı ve dengeli beslenmiş olacak, bağırsaklarınızı korumuş olacaksınız. Kanser ve diyabet gibi de birçok hastalıktan bu sayede korunmuş olursunuz.

. Sağlıklı beslenmek için lifli besinleri tercih etmelisiniz. Lif demek posa anlamına gelmektedir. Bu yüzden kuru bakliyatları ve taze meyve, sebzeyi her gün tüketmeli ve sofralarınızdan eksik etmemelisiniz.

. Sağlıklı yağları tercih ederseniz sizin için daha doğru bir karar olacaktır. Doymuş yağlar sağlığınızı tehdit ettikleri için önerilmemektedir. Bunun yerine hakiki zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı, ayçiçeği yağı, soya yağı gibi tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri bulunan yağları tercih etmelisiniz.

. Daha az şeker ve şekerli besinleri tüketirseniz sağlıklı beslenmek için büyük bir adım atmış olursunuz. Bunun içinde ağır şekerli tatlıları tüketmek yerine taze meyveler ile gerekli olan doğal şekeri almanız daha yararlı olacaktır

.

. Yemeklerinizde daha az tuz kullanmalısınız. Gıdalarda zaten kendi içerisinde bulunan tuz oranları mevcuttur. Bu yüzden ekstra tuz eklerken dikkat etmeli ve sağlığınızı tehlikeye atmamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ