Sağlıklı Bir Oruç İçin Neler Yapmalı?

Sağlıklı Bir Oruç İçin Neler Yapmalı?

Ramazan ayını sağlıklı geçirmek için bazı püf noktalara dikkat etmek ve bunları uygulamak gerekir. Sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini hazırladık. 

Ramazan ayı çoğu kişiyi zorlayan bir aydır. Bir ay boyunca tutulan oruçları sağlıklı bir şekilde tutmak ve vücuda eziyet çektirmemek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Gün boyu aç kaldığımız için sürekli yemek odaklı düşünürüz. Yemek yerken ise sağlığımızı düşünmeden hareket ederiz. Çoğu hastalık ramazan ayında kendini ortaya çıkarmaktadır. Çünkü beslenme açısından yapılan yanlışlar hastalıklarında ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Sağlıklı Bir Oruç Tutmanın Püf Noktaları

  • Sahur öğünlerinde oldukça dikkatli beslenmek gerekiyor. Uzmanlar sahurda salam, sosis ve sucuk gibi işlem görmüş et ürünlerini tüketmemek gerektiğini vurguluyor. Sosis, salam ve sucuk tüketmek oruçluyken daha çok susamanıza neden olduğu gibi hazımsızlık sorununu da ortaya çıkarmaktadır.
  • Sahurda mutlaka protein ağırlıklı beslenmek gerekiyor. Süt ve süt ürünleri tüketen kişiler oruç tuttuklarında daha rahat, daha az susamaktadır. Ayrıca protein ağırlıklı beslenmek halsizlik sorununu da ortadan kaldıracaktır. Süt ve süt ürünleri gibi protein ağırlıklı besinler kan şekerinin dengede tutulmasını sağlamaktadır. Fakat sahurda süt tüketimi gün içerisinde gaz problemi yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar laktozsuz süt içmenizi önermektedir.
  • İftarda ise beslenirken ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. Çok su içip mideyi tıkamak mide ve baş ağrılarına neden olduğu gibi halsizlik sorununu da ortaya çıkaracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ