Sahurda Hangi Yiyecekler Tüketilmeli?

Sahurda Hangi Yiyecekler Tüketilmeli?

Ramazan ayına bir hafta kala çoğu kişi şimdiden alışveriş yapmaya başladı. Ramazan alışverişi yaparken sahurda sizi rahatsız etmeyecek yiyecekler almaya özen göstermeniz gerekiyor. 

Ramazan ayında genellikle sahurda tüketilen yiyeceklerin bizi gün boyu hem tok tutacak hem de midemizi, bağırsaklarımızı rahatsız etmeyecek yiyecekler olmasına özen göstermeliyiz. Sahurda çok ağır, yağlı, tuzlu, şekerli yemekler tüketmek gün içerisinde oruç tutmanızı zorlaştıracaktır. Oruç tutmayı daha kolay bir hale getirmek için yenilen ve içilenlere dikkat etmek gerekir. Sahurda olduğu kadar iftarda da yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Sahurda Tüketmeniz Gereken Yiyecekler

  • Sahurda genellikle elma, karpuz gibi sizi tok tutarken gün içerisinde susatmayacak meyveler tüketebilirsiniz. Özellikle elma içerisinde yüksek lif bulunması sizi gün içerisinde rahatlıkla tok tutacaktır.
  • Protein açısından zengin yiyecekler tüketin. Kaynatılmış yumurta, yoğurt, peynir sahurda yenilebilecek proteinli ve gün içerisinde tok tutup rahatsız etmeyecek yiyeceklerdir.
  • Sade bir kahvaltı tercih edenler ise bir kase yulaf ezmesi tüketebilir Yulaf içerisinde bulundurduğu yüksek lif oranı ile gün boyu sizi rahatsız etmeden tok tutacaktır.
  • Kolesterol sorunu yaşıyorsanız sahurda mutlaka toz tarçın veya kabuk tarçından yapılmış çay tüketebilirsiniz. Tarçın kolesterol seviyesini gün içerisinde dengede tutuğu gibi tokluk hissi de yaratmaktadır.
  • Çok fazla kabızlık sorunu yaşamıyorsanız sahurda bir adet muz tüketmek sizi gün boyu tok tutacaktır.
  • Badem, fındık içi ve ceviz de protein açısından oldukça zengin kuru yemişlerdir. Sahurda bir avuç kuru yemiş tüketmek sizi oruç tutarken zorlamayacak ve tok tutacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=zmrKcT9zSoY

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ