Saksı Bitkileri Hakkında İpuçları

Saksı Bitkileri Hakkında İpuçları

    Saksı bitkisi alacağınız zaman bazı noktaları dikkat etmeniz gerekir. Bunların ilk başında ise saksı kontrolü gelmektedir. Çünkü saksı bitkiniz hasta veya böcekli ise diğer bitkilerinize de kolaylıkla geçebilir. Bu yüzden alacağınız zaman iyice kontrol etmenizi öneririz. Eğer aldığınız saksı plastik değil de kilden ise daha sık aralıklar ile sulamanız gereklidir. Kil saksıların geçirgenlik özelliği daha fazla olacağı için daha sık sulamanız daha doğru olacaktır.

saksi-bitkileri-hakkinda-ipuclari-5

Bitkinizin büyümesi durur ya da çürümeye başlarsa bir an önce saksıyı değiştirmelisiniz. Eski saksınızın sadece 1 kat büyük bir saksıya bitkinizi almanız doğru bir tercih olacaktır. Yeri daralan bitki genişleyemez haliyle büyüyemez. Bunu gözlemleyerek büyümesi durduğunda saksıyı değiştirmeniz en doğrusu olacaktır.

saksi-bitkileri-hakkinda-ipuclari-4

Büyümesi duran bitkiler içinde bazı çözüm yolları mevcuttur. Bitkinizin büyümesi durdu ise toprağını havalandırabilir, güneş alacak bir yere koyabilir, çürümüş veya kurumuş yaprakları iyice temizlemeniz bitkinizin yeniden canlanması için yardımcı olacaktır. Bitkinizin yerini gerekmedikçe değiştirmemenizi öneririz. Bitki sevdiği yerden başka yere alınırsa da büyümesi, gelişmesi durabilmektedir.

saksi-bitkileri-hakkinda-ipuclari-3

Kaktüs yetiştirmek isteyenler için saksınızın en dibini çakıl taşları ile süsleyiniz. Daha sonra ise üstüne kumu ekleyip kaktüsünüzü dikebilirsiniz.

Bitki çiçekleri evimizde yetiştirebileceğimiz gibi bahçemizde de uygun koşullar olduğu sürece rahatlıkla yetiştirebiliriz.

saksi-bitkileri-hakkinda-ipuclari-2

Saksı bitkileri yetiştirirken uygun koşullarda olmasına dikkat etmelisiniz. Her bitkinin ışık, su, sıcaklık isteği farklıdır. Bitkinizin neleri ne kadar istediğine dikkat etmelisiniz. Bazı bitkiler aşırı sıcak ortamları severken bazıları bundan hoşlanmayabilir. Saksı bitkilerinizi asla çok sıcaklarda sulamayınız. Sulamak için sabah ve akşam saatlerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Gerektiği kadar sulama yapınız ve saksınızın dibi delik olmasına dikkat ediniz.

saksi-bitkileri-hakkinda-ipuclari-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ