Salatalık Kaç Günde Bir Sulanır

Salatalık Kaç Günde Bir Sulanır

Salatalık kaç günde bir sulanması gerekir ?   Su bahçe sebzeleri yetiştirmek için çok önemlidir, fakat çok fazla su vermeniz ve çok az su vermeniz durumunda da sebze bitkileri (salatalık bitkisi) hastalık olması veya kuruması muhtemel bir olaydır. Toprağın su tutma özelliği iyi derecede olan, besin maddeleri zengin, tuz bileşenleri fazla olmayan,  fazla kireç bulunmayan, drenajı güzel olan topraklarda yetiştirmek her türlü bitki için kaliteli bir verim sağlayacaktır. Salatalık bitkisi daha tohum iken, çok düşük veya çok yüksek sıcak ve soğuktan hoşlanmayan ılık iklim sebzesidir.  Salatalık fidesi bitkisi soğu ve sıcakta sert havayı sevmemektedir. Salatalık fidesi özellikle sıcak havada düzenli ve iyi derecede sulanma ihtiyacı duymaktadır. Su az verilen salatalık fidelerinde gelişim yavaşlaması verim düşüklüğü, salatalık büyümeme sorunu, salatalıklarda acımsı bir tat oluşumu, yaprakları kuruması ve zayıf bir bitki haline gelebilir. Ne fazla su nede az su tam kararında ve dengeli ve toprak durumuna, bitki durumuna ve hava durumuna göre su verilmelidir.

Bu görselde plansız çok yüksek havalarda dengeli sulama yapılmadığı için salatalık bitkisi mantari hastalık ve yaprak kuruması olduğunu göstermektedir.

Salatalık kaç günde bir sulanmaktadır, bu soruya net bir cevap vermek yanlış olur ancak şu hususlara dikkat ederek kaç günde bir su vermeniz gerekiyor siz gözlemleyerek karar verebilirsiniz.

Salatalık bitkisini yetiştirdiğiniz toprak tipi çok önemlidir toprağın tipine göre toprağın kuruluk ve nemine göre sulama ihtiyacı doğup doğmadığına karar verebilirsiniz.

Salatalık bitkisini yetiştirdiğiniz iklim (hava koşulları) koşullarına göre sulama sıklığını ayarlayabilirsiniz. Örneğin bugün yağnak yağmur yağdı hemen ertesi gün sulama yapmanıza gerek yok. Toprağın nemine göre gözlem yaparak takip edebilirsiniz.

Salatalık bitkisi yetiştirirken sulama çok önemlidir sık sulama yaparsanız (hergün hergün) salatalık bitkinizde mantar olacaktır. Havalar çok ısındığında da salatalık bitkisinin durumuna göre iki günde bir yada üç günde bir su vermeniz gerekebilir. Suyu az verdiğinizde de yukarıdaki görselde olan olumsuzluklar ile karşılaşabilirsiniz.

Salatalık bitkisi yetiştirirken alanı çok iyi seçmelisiniz salatalık bitkisi ılık yerleri çok sever çok sıcak yerleri de hiç sevmez, çok sıcak olduğunda suyu düzenli bile verseniz yaprak biti, yaprak kıvrılması, sarı ve siyah böceklenmeler yaprak altlarında görebilirisiniz. Bu konuyu anlatan görseli alttan inceleyebilirisiniz

Salatalık yapraklarında sararma sebebi ve yaprak biti istilası genel olarak çok sıcak olması, havasız olması ve düzenli sulama yapılmadığında ortaya çıkmaktadır.
Sol görselde toprak su istiyor, susuzluktan yarılmış bu durumda getirmeden salatalık bitkisini düzenli ve tavsiye olarak damla sulama ile su vermelisiniz.
Salatalık bitkisinde yüksek verim almak istiyorsanız kesinlikle sulamaya dikkat etmelisiniz, diğer hususlar ise gübre, toprak ve hava şartlarını kapsıyor.

Salatalık yetiştirmede sulama ne zaman yapılmalı, salatalık sulama sıklığı nasıl olmalı ve salatalık yetiştirmede püf noktaları nelerdir sizler ile bu yazımızda paylaştık, eksiğimiz mutlaka vardır, bizim bilmediğimiz bilgileri yorum olarak bizlere yazarsanız çok sevinirim. Kolay gelsin, bereketli olsun, afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ