Suçiçeği Hakkında Merak Ettikleriniz!

Ağır belirtileri olmayan hastalıklar arasında bulunan su çiçeği hastalığı en belirgin çocukluk çağında ortaya çıkan hastalıklardandır. Daha çok virüse bağlı ve bulaşıcı bir hastalık olmakla beraber su çiçeğinin belirtileri arasında döküntü ile tedavi sürecini tamamlayan bir hastalıktır. Hastalığın kuluçka döneminde durumu anlamanız zor olabilir.

blank

Genellikle mikrop vücuda girdikten 14/21 gün sonrasında ateş ve huzursuzluk belirtileri ile kendini göstermeye başlar. Ateş belirtileri 1 ile 4 gün arasında değişim göstermektedir. Çoğunlukla vücudun gövde bölümünden başlayarak, baş ve ayaklara doğru ilerleme kaydeder. Vücutta önce kızarıklık şeklinde kendini gösterirken daha sonra içi su dolu döküntüler olmaya devam eder.

blank

Son olarak ise kabuklu döküntü şeklinde kendini vücuttan tamamen sıyırarak, rengi solmaya başlar. Vücutta bulunan bu döküntülerin tamamı kuruyana kadar hastalık henüz bulaşıcı durumdadır. Genellikle 15 yaş altı çocuklarda görülen bu döküntülü hastalık için alınması gereken önlem çocuklarda 12 aylıkken yapılan ilk doz aşılarıdır. 7 yaşına gelene kadar tek doz çocuğunuz için yeterli olacaktır. Su çiçeği belirtileri grip belirtilerine benzer yakınlıkta seyredebilir.

blank

Hastalık süresince en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de, tırnak içinde bulunan bakterilerin çocuğunuzun vücudunun temas etmemesidir. Çünkü bu hastalığın kendini belli eden en belirgin bulgusu vücutta oluşan kızarıklardır. Ancak bu kızarıklıklar ilk günden kendini gün yüzüne çıkarmadığı için anlaşılması pek de mümkün olmayabilir.

Çocuğunuzun bu konudaki aşı takibini düzenli olarak yapmanız en önemli kısımdır. Aksi halde çocuğunuz aşı olamadan aynı ortamda su çiçeği olmuş biriyle tutmanız hastalığın hava veya temas yoluyla geçmesine neden olur. Su çiçeği genellikle insanlarda hayatları boyunca 1 kere çıkartılabilir. Vücut ikinci bir enfeksiyona maruz kalmadığı sürece iz bırakmaz.

Çocuğunuz bu hastalığa yakalandıysa korkmanıza gerek yok. Ya okulda arkadaşlarından ya da diğer başka bir şekilde bu virüsü kapmış olabilir. Yapmanız gereken ilk şey suçiçeği tedavisi için bir çocuk doktoruna gitmenizdir. Doktorun önerilerini harfiyen uygulamanız suçiçeği tedavisinde çok etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ