Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir?

Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir?

Bazı kişiler yaz, kış sürekli üşüme sorunu ile baş etmek zorunda kalmaktadır. Bu sorunun birçok sebebi olabilmektedir. Kişisel bazı özellikler bu durumda büyük rol oynamakta ve etkilemektedir. Cinsiyette bu etkenler arasında gösterilebilir. Kadınlarda daha fazla yağ dokusu bulunduğu için erkekler kadınlara oranla daha fazla üşenmektedirler. Kadınlarda oluşan hormonsal değişikliklerde üşümeye sebep olmaktadır. Adet öncesi veya sırasında, doğum sonrasında veya hamilelik gibi durumlarda hormonlar oldukça değişkenlik göstermektedir. Bu da kadınların sık sık üşümesine sebep olmaktadır.

surekli-usumenin-nedenleri-nelerdir

Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir?

Sürekli üşümenin bir diğer sebebi ise beslenme alışkanlıklarından kaynaklıdır. Düzensiz ve dengesiz, sağlıksız beslenen bir kişinin vücudu halsiz kalır, yeterli vitamin ve minareli alamadığı içinde sürekli olarak üşür. Aşırı zayıf olan kişiler kilolu olan kişilere göre daha fazla üşümektedir. Bunun nedeni ise yağ dokularının daha az olması ve vücudun zayıf olmasından kaynaklı olmaktadır.

Sürekli üşümenin nedenleri arasında yer alan bir diğer etken ise tiroitlerinin yeterince çalışmamasıdır. Kan basıncı olması gerektiğinde azsa veya fazlaysa daha fazla üşüme problemleri meydana gelmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması da üşüme problemini etkileyen en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bunun içinde sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenme ile bağışıklığınız kuvvetlendirmeniz gerekir. Mevsiminde sebze, meyve tüketimine dikkat etmeli ve bol su içmelisiniz.

surekli-usumenin-nedenleri-nelerdir

Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir?

Sürekli üşümeden kurtulmak için; düzenli spor yapmalı, beslenmenize dikkat etmeli, öğün atlamadan beslenmek gereklidir. Bunlara dikkat ettiğiniz halde hala daha üşüme problemi yaşıyorsanız doktora başvurabilirsiniz. Gerekli olan kan ve vitamin, mineral sayımlarını yaptırmanız da fayda vardır.

surekli-usumenin-nedenleri-nelerdir

Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ