Tekne Orucu Nedir? Kaç Saat Tutulur?

Tekne Orucu Nedir? Kaç Saat Tutulur?

Tekne Orucu Nedir? Kaç Saat Tutulur?

Tekne Orucu Nedir?

Tekne orucu nedir? diye merak edenler için açıklamamız gerekirse, aslında bu oruç Anadolu’dan gelen bir gelenektir. Ramazan ayında küçük çocuklar bütün gün oruç tutmaya dayanamaz. Ancak onları oruç ibadetine alıştırmak için günün belirli bölümlerinde oruç tutturulabilir. Küçük çocukların günün belirli saatlerinde oruçlu olmasına tekne orucu denir.

tekne-orucu-nedir-kac-saat-tutulur

Tekne Orucu Kaç Saat Tutulur?

Tekne orucu tutacak olan çocuk büyükler gibi oruca sabah ezanında değil, öğlen ezanının okunması ile başlar. Yani öğle ezanı vaktine kadar çocuk yemek yiyebilir. Öğle ezanının okunması ile birlikte çocuğa anne babası tarafından artık iftar saatine kadar yemek yememesi gerektiği öğretiliyor. Bu şekilde de küçük çocuklara ileride oruç tutabilmesi için gerekli olan irade aşılanmış oluyor.

Tekne Orucu Ne İçin Tutturulur?

Çocuk öğlen ezanından akşam ezanına yani iftar vaktine kadar oruç tutarken bir yandan da iradesi ile baş başa kalıyor ve oruca alışmış oluyor. Çocuk, yaşının küçük olmasına rağmen susadığında su içmemeyi, acıktığında yemek yememeyi öğrenir. Bu da çocuğun irade eğitimine ve ahlak eğitimine fayda sağlar. Böylece çocukların ruhsal yapıları tekne orucunun faydaları ile daha da güçlenir.

Ayrıca çocuklar küçük yaşlarda oruç tutmaya, ramazan ayının bilincine de alışmış olurlar. Çocukken tutulan tekne oruçları hayat boyu unutulmaz ve güzel anılar arasında yerini alır.

tekne-orucu-nedir-kac-saat-tutulur

Tekne Orucunun Çocuk Eğitimine Faydaları

Çocuk eğitimi sadece çocuğa belirli davranışları öğretmekten ibaret değildir. Aynı zamanda çocuktaki iç disiplini de sağlamak gerekir. Yani çocuk anne babasının ona yapmasını söylediği şeyleri benimsemeli ve içine sindirmelidir. İç disiplini olmayan çocukların anne babaları sürekli çocuğun sorululuklarını yerine getirmediğinden şikayet ederler. Oysa ki; çocuğa bir şeyleri öğretirken bunları sadece söylemek ya da dikte etmek yetmez. Mantığının, o hareketin ona hayatı boyunca sağlayacağı faydaların, yapması istenen şeyin tüm iyi yönlerinin de anlatılması ve içselleştirmesinin sağlanması gerekir. Bu kural çocuğun ders çalışması istenirken de geçerlidir, namaz kılması istenirken de, oruç tutması istenirken de, tüm ibadetleri anlatılırken de geçerlidir.

tekne-orucu-nedir-kac-saat-tutulur

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ