Tığ İşi Çiçek Motifli Paspas Yapımı

Paspaslar eski zamanlarda bir evin olmazsa olmazları arasındaydı. Günümüzde eski saltanatını sürdürmese de evin bazı bölümlerinde kullanabileceğiniz, oldukça da şık ve sevimli görünecek bir paspas yapımı anlatmak istiyoruz. Aslına bakarsanız biz bu modeli çok ünlü ve tanınmış bir halı mağazasının vitrininde görmüş ve bayılmıştık. Üstelik onlar işi büyütüp halı yapmışlardı ama inanın hanımlar, oldukça zarif ve şık duruyordu.

Bahsettiğimiz tığ işi paspası yaparken inanılmaz keyif alacağınızı ve hiç sıkılmayacağınızı düşünüyoruz. Yapmanız gereken öncelikle evde kalmış artık yünlerinizi ortaya çıkarmak ve birbirleriyle kombinleyebilmek. Bunu yapamıyorsanız paspasınızı kullanacağınız yere uygun olacak şekilde birkaç renk örgü ipi almanız yeterli olacaktır. Tığ işi seven ve bilen hanımların hiç zorlanmadan yapabilecekleri paspas modeli; aynı veya farklı boylarda çiçek motifleri örerek birbirleriyle birleştirerek ortaya çıkacak hanımlar. Dilerseniz çiçekleri farklı boylarda da yapabilir, değişik bir görüntü yaratabilirsiniz. Hatta yaprak motifleri de örüp ekleyerek farklı ve şık bir görünüm de elde edebilirsiniz. Paspasınızı yaparken eminiz ki çok keyif alacaksınız, sıkıldığınızda renk değiştirerek devam ederseniz işiniz daha da kolaylaşacaktır ki bunun olacağına hiç ihtimal bile vermiyoruz.

Örgü paspas modellerini istediğiniz büyüklükte ve formda hazırlayabilirsiniz. Kare, dikdörtgen ya da daire şeklini seçmek size kalmış. Hatta yeriniz için uygunsa üçgen ya da altıgen şekilde de örebilirsiniz. Önemli olan büyüklüğüne karar vermeniz ve o büyüklüğe yetecek kadar çiçek motifi örmeniz. Bu arada ufak bir püf noktası da vermemizde fayda var. Paspasınız örgü olacağından kayma ihtimali yüksek olacaktır. Bunu önlemek için paspasınızın örgüsü ve birleştirmesi bittikten sonra altına halı kaydırmayan plastik materyallerden alabilir, tığ yardımıyla da paspasınıza sabitleyebilirsiniz. Böylece paspasınızın görünüşü de daha halı havasında olacak ve kullandığınız yere ayrı bir şıklık getirecektir.

Mutfakta, banyoda veya evin herhangi bir yerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu şık ve zevkli örgüye başlamak için daha ne bekliyorsunuz hanımlar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ