Tığ İşi Paspas Yapımı

Tığ İşi Paspas Yapımı

canımanne2

Merhaba hanımlar bugün ki yazımızda sizlere tığ işi paspas yapımı ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğim. Her ne kadar şimdiki kızlarımız el emeği göz nuru işlere yüz çevirse de aramızda hala el işi sevenler ve evinde beğenerek kullananlar olduğunu biliyorum. Bence örgülerimiz kıymetini yitirmemeli ve ananemizden, babaannemizden gördüğümüz gibi devam ettirmeliyiz.

canımanne3

Bahsettiğim gibi ben hala örgüyü severlerdenim. Bu yüzden ilginç örgü modelleri her daim ilgimi çekmiştir. Hal böyle olunca evimin çeşitli köşelerinde el emeğim olan örgü ürünlerini severek kullanıyorum. O ürünlerden bir tanesi de pas pas. Hem banyoda hem de antrede kullandığım ve evin havasını bir anda değiştiren pas pasımın yapılışını sizlerle paylaşmak istiyorum.

canımanne4

Tığ işi paspas yapabilmek için öncelikle 4 numara şişe ve kalınından yün ipe ihtiyacımız var. Herkesin elinin sıklığına göre ipin miktarı değişebilir. Benim yaptığım paspas için 11 adet yün ip gitti. Malzemelerimizi verdikten sonra sıra yapılışına geldi. 8 adet zincirimi çekerek birleştiriyoruz,24 adet ikili trabzan yapıyoruz daha sonrasında bir trabzanın üzerine iki adet trabzan ekleyip arttırıyoruz. 3 adet zincir çekip, iki adet trabzanı atlıyoruz, bir adet trabzan daha yapıyoruz, onun üzerine 3 adet zincir çekiyoruz ve 4 adet trabzan daha ekliyoruz. Alt sıraya geçtiğimizde ise trabzanların üstlerine 4 adet trabzan yapıyoruz aralara ise 3 zincir ekliyoruz. Her trabzan üzerine birer adet trabzan daha ve alt sırada bulunan 3 zincir üzerlerine de 4 trabzan ekliyoruz. 4 adet trabzan yapıp tek seferde birleştiriyoruz ve aralarına 7 adet zincir çekiyoruz. Paspasımız bu şekilde örülmeye devam ediyor.

canımanne1

“Paspas nasıl yapılır?” diye düşünenler umarım güzel ve anlaşılır bir cevap olmuştur.

canımanne5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rukiye dedi ki:

    Peki cok.toplanip kaymiyormu kaydirmaz disinda ne kullanılabilir

BİR YORUM YAZ