Canım Anne

Üzüm Asması Nasıl Çoğaltılır

Üzüm Asması Nasıl Çoğaltılır

Üzüm asması nasıl çoğaltılır ? asmanın çoğaltma yöntemleri nasıl yapılır ?

Asma çoğaltma yöntemleri vejetarif veya generatif yollarla yapılmaktadır.

Tohum ile yapılan Genaratif ismi verilmektedir. Asma tohumları üzümlerden alınarak çimlendirme işlemi yapılmaktadır. Uzun işlemlerin sonucunda asma elde edilmektedir.

Vejetatif çoğaltma ( çelikle çoğaltma )

Bağcılıkla uğraşan tek yıllık dalların çubukları kullanımı ile yapılmaktadır.

Üzüm asması çoğaltımı iki farklı yöntem ile uygulanmaktadır. Tohum yöntemi diğer ismi (çelikle) çoğaltma yöntemi ilk defa duyanlar için asmanın dallarından keserek göz kısımlarını ayarlayarak uygulanan çoğaltma işlemidir. Çelikle çoğaltma işlemleri oldukça fazla tekniği bulunmaktadır, tek gözlü çelik, adi çelik, yeşil çelik gibi bilen arkadaşlarımız bu yöntemlerle çoğaltmaktadır. Sizler için video anlatımda çelikle asma çoğaltımı anlatılmıştır. Bahçe işlerini sevenler için faydalı anlatım olacaktır.

Asma aşı yöntemi ile çoğaltma yapılmaktadır. Bunların başında yonga göz aşısı, kakma aşı yöntemi bağcılıkta vazgeçilmez çoğaltma uygulaması haline gelmiştir. Yeni bahçe işlerinde tekrar birlikte olma dileğiyle hoşçakalınız.

Üzüm Asması Nasıl Çoğaltılır

Asma çoğaltımı nasıl uygulanır ?

Dalların diğer ismi çelik olarak adlandırılmaktadır. 1 Metreye yakın çelikler hazırlıyoruz. Ve fazla dallar varsa kesilmektedir keserken göz kısmının üzerinden kesimi olmaktadır. Köklenme kısmı göz kısmından elde edilmektedir.

İlk olarak çelikleri hazırlayalım derin saksı olmasına dikkat edelim.Uygun toprak karışımı hazırlayalım ve toplamda video anlatımda 3 göz toprakla buluşturuldu. Mart ayı uygulama için uygundur. Detaylar için video anlatımı izleyerek sizlerde asma çoğaltımı yapabilirsiniz.

Bahçe işleri, bahçe düzeni, çiçek bakımı hepsi ve daha fazlası için linke tıklamayı unutmayınız. Bizleri sosyal hesaplarınızda beğeni, paylaşımlarla desteklerseniz çok mutlu oluruz. Video anlatımların devamlılığı için paylaşımlarınız oldukça değerlidir.

Hayallerimi yaşıyorum youtube kanalına çok teşekkür ediyoruz.

Üzüm Asması Nasıl Çoğaltılır VİDEO ANLATIM

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ