Yeterince Su İçmemenin Zararları

Yeterince Su İçmemenin Zararları

   Vücudumuzun %70’inin su olduğunu düşünürsek az su içmenin nelere sebep olabileceğini az çok anlamış oluruz. Yeterince su içeme birçok hastalığa ve sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Yeterince su içmemek insanlarda geri dönülmeyen hasarlar bırakmaktadır. Vücudumuz susuz kaldığında neler olur? Gelin beraber bakalım. Su vücudumuzdaki en önemli enerji kaynaklarından biridir. Eğer yeterince su içmezseniz kendinizi halsiz, bitkin ve yorgun hissedersiniz. Susuz kalmaz vücudu hiç olmadığı kadar yavaşlatır.

yeterince-su-icmemenin-zararlari-5

Bu da günlük hayatınızı olumsuz yönde etkiler. Vücut susuz kaldığı zaman organlarımız hemen bunun farkına varmaktadır. Etkiye tepki olarak havayollarını daraltmakta bu da alerji ve astım gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Yeterince su içtiğimizde vücudumuzdaki kan içindeki suyun oranı %92 dir. Ancak az su içtiğimizde bu oran azalacağı için yüksek kan basıncına neden olur.

yeterince-su-icmemenin-zararlari-4

Yüksek kan basıncı olduğunda ise kalp sıkışmalarına, nefes darlığına sebep olmaktadır. Yeterince su içmeyen biri vücudundaki toksinleri atamayacağı için cilt problemleri ile karşı karşıya kalacaktır. Cilt dökülmeleri, kızarıklık gibi bir çok sorunla baş etmek zorunda kalacaktır. Vücudumuz susuz kaldığında kolesterol dengesi de bozulmaktadır. Yeterince su içmediğimiz de kolesterol seviyesi artmaktadır.

yeterince-su-icmemenin-zararlari-3

Su eksikliği veya susuz kalmak mide problemlerine de neden olmaktadır. Reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarının ana sebebi susuzluktur.

Yeterince su içmemek böbrek ve mesane hastalıklarına da yol açmaktadır. Yeterli su içmediğinizde toksin ve atık asit birikimi vücudunuzda ağır hasarlara yol açmaktadır.

yeterince-su-icmemenin-zararlari-2

Su az içildiği zaman vücudunuzdaki atık maddeler bağırsaklarda yavaş ilerlemeye başlar bu da kabızlığa neden olmaktadır.

Aynı zamanda yeterince su içmemek eklem ağrılarına, kilo alma problemine ve vakitsiz yaşlanmaya neden olmaktadır. Bu yüzden en az günde 2 litre su tüketmeliyiz.

yeterince-su-icmemenin-zararlari-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ