Yün Örgü Modelleri

Yün Örgü Modelleri

Örgü genel olarak bakıldığı zaman kadınların zevk ve tercihlerine göre yapmaktan çok keyif aldıkları el işi olarak tanımlayabilir. Tabi örgünün de az önce bahsettiğimiz gibi zevk ve tercihlere bağlı olarak çeşitleri bulunur. Bunlardan birisi yün örgü modelleridir. Yün örgü normal iğne değil de daha uzun şiş diye tabir edilen aletlerle örülmektedir. Yapımı daha çok emek alır ama bir o kadar da keyifli olmaktadır. Bunlarla birlikte yün ipleri kullanılır. Bu ipler istenilen renkte bulunabilir. İpler yapılacak modelden mevsime kadar farklılık gösterir. Bunlar tamamen sizin tercihinize bağlıdır

Annelerimizin çocuklarına, torunlarına, eş, dost ve akrabalarına el emeği göz nuru diyerek hediye ettikleri kazaktan ceketliğe, patikten life daha çeşitlendirebileceğimiz birçok ürün yün örgü modelleri örneğidir. Kullanışlı ve şık duruşlarıyla çok fazla tercih edilir. Özellikle kış aylarında daha kullanışlı olmaktadır. Malum kış aylarında soğuktan korunmak gerekir. Özellik yapısıyla yün soğuğu engeller ve bizler kazak ve patik gibi ürünlerle soğuğa karşı koruma alabiliriz. Sadece bunlarla bitmiyor. Evde halı, ayaklık, havlu gibi kullandığımız ürünleri bu el işiyle yapabiliriz. Günümüzde modasının da ön planda olduğunu görmekteyiz. Gerçekten bayan, erkek, çocuk ayırtmaksızın her alanda harika modellerle kendini ön plana atmaktadır. Özellikle şal ve atkı gibi şık ürünler üretebilirsiniz.

Yün Örgü Modelleri

Yapım aşamasın da öncellikle yapacağımız ürüne karar vereceğiz. Bunun için internet sitelerin de birçok sayfasından yardım alabiliriz. Ne yapacağımıza karar verdikten sonra ona uygun olarak şiş ve tercihlerimize göre istediğimiz renkte ipleri temin ederek başlayabiliriz. Yapımı bakımından el alışkanlığı bakımından önceliği olduğu için özellikle kadınlar zorluk çekmemektedir. Yapım aşamasında yine internet sitelerinden yardım alınarak devam edilir. Yün örgü modelinde şişle yapılan ilmekler söz konusu olur. Yapılacak işe oranla ilmekler belirlenir. İlmek, örgü atılan yere bir nevi düğüm atmak demektir. Her örgüde bir ilmik, beş örgüde bir ilmik gibi söylenir. Bu sayılar reel değildir. Yapılacak ürüne göre değişiklik gösterir. Yapımı kesinlikle zor değildir. Görünüşü gözünüzü korkutmasın. Başladıktan sonra devamı yakın tabirle ip söküğü gibi gelir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ