1 Yaş Oyuncakları

OYUN

Büyük küçük herkesin sevdiği ve hoşlandığı bir kavramdır. Büyükler bile oyun oynamaktan hoşlanırken çocuklar için oyunun bir vazgeçilmez olması oldukça doğaldır. Oyunlar amaçlı ve amaçsız etkinlikleri kapsar ve çocuklar oyun oynadığında ruhsal doyum elde ederler. Oyun bunların dışında bebekler ve çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Önemli bir rol oynamasının sebebi ise çocukların gelişimine katkıda bulunmasıdır. Oyun çocukların fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine önemli ölçüde katkı sağlar.

1-yass-icin-oyuncaklar

OYUNCAK

Elbette oyun çocukların gelişimi için oldukça önemlidir fakat oyunun önemli olduğu kadar oyuncaklar da fazlaca önem taşımaktadır. Oyun ona uygun oyuncakla desteklendiğinde amacına tam olarak ulaşabilmektedir. Oyuncak seçimi yapılırken de dikkatli olunması gereken noktalar vardır. İlk olarak oyuna uygun olmalıdır, ikinci olarak ham maddesi bebeğe ya da çocuğa zarar vermeyecek olmalıdır ve üçüncüsü de oyuncakla oynayacak çocuğun yaşıdır. Bu en önemli noktadır denebilir. Oyuncaklar mutlaka çocuğun yaşına uygun olmalıdır. Örneğin çocuk bir yaşındaysa 1 yaş oyuncakları ile oyun oynaması sağlanmalıdır.

1-yas-oyuncaklari

1 YAŞA UYGUN OYUNCAKLAR

Çocuklar 1 yaşına ulaştıklarında yürümeye ve yürümeyle birlikte birçok hareketi yapmaya başlarlar. Bu demek oluyor ki denge kurma konusunda gelişme yaşarlar. Oyuncaklarını da hareketlerine uygun seçmek gerekir.  Plastik, ses çıkaran, itip çekilebilen, çocuğun üstüne oturabileceği renkli oyuncaklar 1 yaş oyuncakları içinde sayılabilir. Müzikli resim kasetleri de 1 yaş için uygun olan oyuncaklardandır. Oyuncaklar dışında bazı ev eşyaları ile de bu dönemde çocuklar oynamak isteyebilirler. Bez parçaları, süpürgeler, sepetler gibi eşyalar oynamaları için uygundur. Dikkat edilmesi gereken bir nokta daha vardır ki bu da oyuncakların küçük parçalar içermemesidir. Bir yaş çocukları nesneleri tanımak için ellerine ne geçerse geçsin ağzına alır. Ortaya çıkabilecek olumsuzlukları önleyebilmek için seçilen 1 yaş oyuncakları kesinlikle küçük parçalar içermemelidir.

cocuklar-icin-oyuncaklar

oyun-1-yas

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ