Ağız Kokularına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Ağız Kokularına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Ağız kokusu günümüzde hemen her insanda görülebilen ve sık rastlanan bir durumdur. Ağız kokusuna sebep olan biyolojik problemler devamında psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor.  Sosyal ortamlarda ağız kokusu problemi yaşanması kendinize olan özgüveni azaltıyor ve çevredekilerin her an bu kokuyu alabileceğini düşünüyorsunuz. Bu nedenle ağız kokularına karşı alınması gereken önlemler her geçen gün önem kazanmıştır.

Ağızda oluşan kötü kokuya tıp dilinde halitosis denir. Ağız kokusuna hastalık demek de doğru olmayacaktır. Bununla beraber ağız kokuları büyük hastalıkların da belirtisi olabilir. Ağız kokusu fizyolojik ve patolojik olarak iki türlü karşımıza çıkar. Fizyolojik ağız kokusu; herkeste olabilecek olan sabah uyandığınızda sindirim kanalında ve dil sırtında üreyen bakteriler nedeniyle gerçekleşen ağız kokusudur.  Dil sırtını fırçalamak ve gargara kullanmak ağız kokusunu engelleyebilecektir.  Yiyecekleri tükettikten sonraki oluşan koku da buna dahildir. Soğan yiyen birinin kanına geçen aromatik bileşikler dışarı atılır. Akciğerden kan gazlarının atılımı sebebiyle oluşan bu koku hastalık değildir. Tedavi olmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Patolojik ağız kokusu; halitosisi olan hastalar diş hekimine başvurmalıdırlar. Ağızın kokusunu kendisi fark edip diş hekimine başvurarak tedavi sağlayabilmektedir. Ağız koşununu patolojik şekilde oluşma sebepleri de: akciğer ve sinüs kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, metabolizma sorunları, ağız kuruması, açlık, diyet, sıvı eksikliği gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Teşhis konulmasıyla ağız kokularına karşı alınması gereken önlemleri de kolaylaştırmaktadır.

Ağız kokularına karşı alınması gereken önlemler arasında: diş ve diş eti temizliği, diş protezleri ve köprülerin temizliği, sakız çiğnemek, tarçın kullanımı, sıvı tüketimi, burun tıkalı uyumama, basit şeker tüketimi azaltılması, diş ipi kullanımı, yiyecekleri çiğneyerek tüketmek, sigara kullanmamak şeklinde ağız kokularından kurtulabileceğiniz önerilerimizdendir. Ağız ve diş sağlığınız sizin için psikolojik ve sosyolojik sonuçlar doğuracağından öncelik verilmesi gereken konulardan biridir. Toplum içerisinde arkadaşlarınızla yakınlarınızla sohbet ederken onların yüzünüze doğru dönemiyor olması ya da kokudan rahatsız olduğu belirten mimikler yapması sizin de karşınızdaki kişinin de memnun olmayacağı bir durumdur. Bunun önlemini önceden almanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ