ANNE ADAYLARI İÇİN..

ANNE ADAYLARI İÇİN..

Kadın olarak dünyaya geldiğimiz anda zorluklarla mücadelemiz başlıyor. Cinsimiz kadın olduğu için doğduğumuz andan ergenlik dönemine kadar bir takım sınırlandırma ve baskılara mağruz kalıyoruz. “Kız dediğin” ile başlayan cümlelerle özgürce yaşama hakkımız elimizden alınıyor. Ve sonralarında toplum baskısı denen olgu ile tanışıyoruz. Neler olduğunu anlamaya çalışıp, bir yandan direnç gösteriyoruz. Kendimizi bulmaya, kendimize toplum içinde bir birey olarak yer bulmaya çalışırken, hoooopp ergenlik kapımızı çalıyor. Ve bu ergenlik döneminde bir de, vücudumuzda gözle görülür değişiklikler olmaya başlıyor. Bu durum da her ne kadar doğal olsa da, değişikliğe adapte olmak zaman alıyor. Ama alışmak ne mümkün, ergenlik dönemi ile beraber her ay hormanlarımızın değişkenlik göstermesi bize fiziksel ve ruhsal olarak etkiliyor. Her ay periyod dönemini takip ediyor, bu dönemde gerçekleşecek fiziksel ve ruhsal değişimlere karşı hazırlıklı davranıyoruz. Kendi otokontrolümüzü sağlıyoruz. Sonra, hayatımızın en güzel dönemi geliyor. O annelik duygusunu tatmak istiyoruz. Gebe kaldığımızda da, bir yandan o en tatlı duyguyu yaşarken bir yandan maalesef yine o hormonal değişimin tesirinde kalıyoruz. Vücudumuz şişiyor, çatlaklar oluşuyor çok fazla deforme oluyor. Kendimiz ve bebeğimiz için bu dönemde çok iyi beslenmemiz gerektiğini biliyoruz. Ayrıca, sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve doğumu kolaylaştırmak için spor yapmayı da ihmal etmiyoruz. Ama peki atladığımız konu, Gebelikte Vücut Bakımı  nasıl olmalıdır?

Gebelikte Vücut Bakımı, mutlaka yapılmalıdır. Çünkü, ister istemez yeterli besin alamamaktan ya da hormonel değişimlerden kaynaklı bir takım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu nedenle, vücudun hijyen ve nem dengesini sağlamak için önem sarfetmeliyiz. Yalnız, bu bakımlar yapılırken kullanılan ürünlerin doğal içerikli olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü siz ve bebeğiniz, vücut bakımınızı sağlarken kozmetik ürünler kullanırsanız, içerisindeki kimyasal maddelerden olumsuz yönde etkilenebilirsiniz. Doğal ürün olarak doğal yağlar kullanılabilir. Bunun yanında bol su içmeyi unutmamalısınız. Hijyen de diğer dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sık sık alınacak duşlar ile de vücudun nem dengesi korunabilir. Ayrıca, PH dengesini sağlayacak ürünler tercih edilebilirse, vücudunuz için iyilik yapmış olursunuz.

Gebelikte Vücut Bakımı için spor yapmanızı da öneririm. Spor yaparak, hem vücudnuzda çatlak oluşumunu önleyebilir, hem de zinde bir hamile bayan olabilirsiniz. Spor yaparak aynı zamanda kolay ve rahat bir doğum geçirmenizi de sağlayabilirsiniz. Sabredin, hem bebeğinize kavuşacaksınız hem de vücudunuzla tekrar barışık olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ