Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu

Anne Sütünü Artırmanın 7 Yolu

Hayatınızın bir daha asla eskisi olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Manevi olarak artık canınızdan öte koşulsuz sevdiğiniz minik melek hayatınızdadır. Kadını , tepeden tırnağa kadın yapan kesinlikle annelikti. Her kadının yaşaması gereken mucizevi bir duygu. Dokuz aylık zorlu mücadeleyi ve doğum sırasında çekilen acıları unutturan yegane aşk , evlat aşkıdır.

anne-sutunu-artirma-yollari

Doğum sonrası  ilk buluşma , ilk temas , ilk öpücük sonrası akıttığınız gözyaşları ve bebeğinize kavuşmanın heyecanını yaşıyorsanız şanlısınız. Çünkü bu duyguyu yaşamak için hayatını adayan birçok kadın tanıyorum.

Bebeğiniz , dünyaya merhaba dediği ve sizin odanıza geçtiği andan itibaren ilk işiniz acınızı , heyecanınızı bir kenara bırakıp bebeğinizi emzirmek olmalı. Emzirme son derece sağlıklı ve anne için doğan bir süreçtir. Doğum , sezeryan ya da normal olsun doğumdan hemen sonra emzirmeye başlanmalıdır. Zorlu bir yoldan gelen bebeğiniz yorgun ve açtır. Sütünüzün ilk damlası , bebeğinizi koruyacaktır. Annenin ilk sütü , “ Ağız sütü “ olarak da bilinen Kolostrum ‘un bebeğe verilmesi çok önemlidir.

anne-sutu-hakkinda

Sütünüzün bol bir şekilde gelmesi için en temel yapılması gereken , annenin bebeğini sık sık ve bol miktarda emzirmesidir. Gerekirse emzirme kampına girmelidir. Süt gelmiyorsa kesinlikle pes etmemelidir.

  1. Çevrenizden duyduğunuz , büyüklerin baskısı ile tavsiye edilen tüm yöntemleri unutun. Şeker , tatlı , hamur işi şeyleri yemek hiçbir işinize yaramadığı gibi kilo almanıza neden olacaktır. Yapmanız gereken ikinci yöntem bol bol su içmektir. Günde 3 lt üzerinde su içiniz. Hem sütünüzün artmasına hem doğum sonrası kilolarınızı kısa zamanda vermenize yardımcı olacaktır.
  2. Stresten uzak durun. Stres , sütünüzü kesmeye yetecektir. Öncelikle sakin , huzurlu ortamda olduğunuza emin olun. Emzirmek , anne ile bebeğin kurduğu en büyük bağdır. Bebeğin kendini güvende hissettiği tek yerdir.
  3. Emzirme de iki göğsü birden kullanın. Emzirme , bir önceki emzirmede kullanılan son göğüsten başlanmalıdır.
  4. Pompa yardımı ile sütü sağıp bebeğinize verebilirsiniz. Düzenli ve istikrarlı olarak bu sağma işini yapmalısınız. Zamanla sütünüzün arttığını göreceksiniz. Bu süreçte sabırlı olmanız ve çevrenizdekilerin senin sütün yok sözlerini duymamanız gerekir. Emin olun her şey yoluna girecektir.
  5. Süt arttırıcı çaylardan içebilirsiniz. Yukarıda ki yöntemler kadar etkili olduğu söylenmez ama destekleyici olarak bu çaylardan içebilirsiniz.
  6. Emzirme dönemi boyunca , zayıflama diyeti yapmayın. Özellikle ilk 6 ay bebeğinizin gelişimi çok önemli. Yeterli ve dengeli beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz ek gıdaya başlayınca zayıflama sürecine girebilirsiniz.
  7. Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalar , rezenenin gücünü ortaya koyuyor. Rezene çayın , sütün arttırdığı konusunda yardımcı olduğu test edildi. Rezene çayını ılık suya koyarak içebilirsiniz.

Sütünüzle Kalın ..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ