Aşılar ve Dönemleri

Aşılar ve Dönemleri

ÇOCUKLARIN AŞI DÖNEMLERİ

Aşılar oldukça önemli ve gelişen bir konudur. Bir bebek doğumundan itibaren temel aşılarını ve doktorun öngörebileceği diğer aşıları mutlaka olmalıdır. Aşı olmayı teşvik ve destek ve aşıların dağıtımı yapılıp yapılmadığının denetlenmesi sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak TC Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir. Aşılar ve dönemleri bir çizelge halinde aşağıda verilmiştir.

asilar

Aşıların Yapılma Zamanları

Bebekler doğdukları anda Hepatit B aşısı olurlar. Bu aşı üç kademeli olarak uygulanmaktadır. İkincisi birinci ayın sonunda uygulandıktan sonra sonuncu aşı da altıncı ayını doldurduktan sonra yapılmalıdır.

asilar-ve-donemleri

Bu aşı ile başlayan aşı takvimine dair bilgiler ve yapılan aşıların işaretlendiği bir aşı kartına sahip olunması ve saklanması önem arz eden bir konudur. Verem aşısı da 2. Ayın sonunda yapılan önemli bir aşıdır.

asi-tablosu

Bir diğer önemli ve bilinen aşı Pnömokok aşısıdır. Bu aşı ikinci, dördüncü ve altıncı ayların sonunda 3 defa yapılır ve bir yaşının sonunda pekiştirmek için bir aşı daha uygulanarak bu konudaki takvim tamamlanır. Aşılar ve dönemleri çizelgesi incelendiğinde bir önemli aşının yani suçiçeği adı verilen ve hemen her çocuk için geçmişte olası bir hastalık olan su dolu kabarcıklarla tezahür eden hastalığın aşısıdır. Bu da, birinci yaşın sonunda yapılması gereken bir aşıdır. Çocuk felci, difteri, tetanoz, KKK gibi diğer aşılar için de benzer zaman dilimleri çizelgede yer almaktadır.

asi-zamanlari

Aşılar ve Önemleri

Aşılar takip edilmesi hayati önem taşıyan ve mutlaka yaptırılması gereken uygulamalardır. Sağlıklı doğan bir bebeğin kalan hayatında karşılaşabilecekleri durumlara bağışıklık kazanmasını hedefleyen aşı uygulamaları itina takip edilip eksiksiz yapılmalıdır. Aşılar ve dönemleri konusunda her türlü ayrıntılı bilgiyi ve aşıların uygulanma süreçlerinin detayını aile hekimlerinizden alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ