Aşırı Sıcak Havalarda Korunma Yöntemleri

Aşırı Sıcak Havalarda Korunma Yöntemleri

Yaz ayları geliyor sıcak havalar geldi çattı… Dikkat edilmediği sürece baygınlık, halsizlik, baş ağrısı, bulantı, kusma ve hatta ölüme bile sebep olan sıcaklardan korunmamız gerekir.

  • Güneş kremi olmazsa olmazlar arasındadır. Gün içerisinde güneş kremi sürmemiz gerekir. Dört saatte bir veya kaç faktörse ona göre saat ayarlayıp ona göre kremi kullanmalıyız. Krem güneşin zararlı etkilerinden cildimizi koruyacak ve cildimizde yanma leke veya esmerleşme olmayacaktır.

sicak-havalarda-uygulanabilen-korunma-yontemleri

  • Bol sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Sıcağa karşı en büyük kalkan görevini yapar. Sıvı tüketiminde en çok  su tüketmeliyiz veya maden suyu  da oldukça  etkilidir  ve mineral olarak da Sıvı çok zengindir. Sıvı tüketimi enerjimizin ve dinçliğimizin yerinde olmasını sağlar. Sıcak havalardaki olumsuzlukların çoğu az su tüketiminden kaynaklıdır. Eğer yeterince sıvı tüketimi  sağlarsak, özellikle su ve maden suyu, sıcak havaların  birçok olumsuz etkilerinden kurtulabiliriz.

sicak-havalarda-uygulanabilen-korunma-yontemleri

  • Sıcak havalarda saat 11:00 – 16:00 arasında güneşte durmamaya özen göstermelidir. Çünkü bu saat aralığında güneş ışınları direk olarak geldiğinden dolayı hem sağlığımız, hem de cildimiz için zararlıdır.
  • Özellikle hamilelerin, yaşlıların, tansiyon hastalarının, kalp hastalığı olanların direk güneş ışınına maruz kalmamaları gerekir. Zorunlu olmadıkça bu kişilerin dışarı çıkmamasında fayda vardır.
  • Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çocukların sokakta oynama sezonu da başlar. Ancak çocuklarınızın sokakta oynaması için akşamüzeri saatlerini beklemesini sağlamak sağlıkları açısından önemlidir.
  • Sıcak havalarda dışarı çıkmak zorunda olanlar için açık renk giysiler giymeleri önerilir. Koyu renkler güneş ışınlarını direk çeker.

sicak-havalarda-uygulanabilen-korunma-yontemleri

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ