Aşırı Terlemeye Karşı Önleyen 10 Doğal Çözümü

Aşırı Terlemeye Karşı Önleyen 10 Doğal Çözümü

Aşırı Terlemeye Karşı Önleyen 10 Doğal Çözümü

Terleme vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olan doğal bir süreçtir. Yorucu fiziksel aktiviteler, sıcaklık, korku ya da öfke duyguları sık terlemeye neden olabilmektedir. Eğer normalden daha fazla bir terleme durumu söz konusu ise bu aşırı terleme olarak tanımlanabilir.

Aşırı terleme genellikle stres, anksiyete, obezite, düzensiz beslenme ve kan dolaşımı yetersizliği gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Aşırı terlemeye neden olan tıbbi durumlardan bazıları ise diyabet, ateş, kalp rahatsızlıkları, hipertiroidizm, lösemi ve menopozdur.

Bu sorun genellikle avuç içi, ayak tabanı, boyun, alın ve hatta saç derisi gibi vücudun birçok bölgesini etkileyebilmektedir. Terleme uykudayken ya da uyanıkken gerçekleşebilir.

Normal rutin yaşamda aşırı terleme sosyal anksiyete ve utanca neden olabilir. Aynı zamanda vücudun pis kokma riskini de artırır.

Terlemeye karşı doğal önlemler

Terlemeye karşı doğal önlemler

Elma sirkesi
Elma sirkesi aşırı terleme için evde hazırlanabilecek en iyi ilaçlardan biridir. Vücudunuzun en önemli bölgelerini yıkayın ve bu bölgelere pamuk kullanarak elma sirkesi sürün. Ertesi sabah bir duş alarak bu bölgelere talk pudrası ya da deodorant uygulayın. Başka bir seçenek olarak, bir bardak suya 2 çay kaşığı elma sirkesi ile bal karıştırın. Aşırı terleme ile mücadele için bu karışımı günde bir defa için.

Kabartma tozu
Kabartma tozu aşırı terleme sorununu çözmeye yardımcıdır. Doğal bir ter önleyici olan kabartma tozu aynı zamanda vücuttaki nemi emerek vücut kokusunu nötralize etmektedir.

1 çay kaşığı kabartma tozu ile yeterli miktarda suyu karıştırarak bir maske hazırlayın. İçerisine seçmiş olduğunuz bir uçucu yağdan 3-4 damla ekleyin. Hazırladığınız karışımı koltuk altınıza ve terleyen bölgelere sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra yıkayın. Aynı işlemi bir hafta boyunca birkaç kez tekrar edin. Alternatif bir çözüm olarak kabartma tozu ile eşit miktarda mısır nişastasını karıştırarak bir şişede saklayın. Hazırladığınız karışımı gerektiğinde terleyen bölgelere uygulayın.

Adaçayı
Ada çayı oldukça etkili bir sıkılaştırıcı ve ter önleyicidir. Bu bitki ter bezlerini daraltarak terlemeyi azaltmaya yardımcı olmaktadır.

2 bardak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı ekleyin ve kaynatın. Ardından oda sıcaklığında soğumaya bırakın ve vücudunuzdaki teri temizlemek için bir bez parçasını bu suya batırın ve silin. Bu tedavi yöntemini birkaç gün boyunca günde en az 3 kez uygulayın.
Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı ada çayı ekleyerek 5 dakika bekletin. Hazırlamış olduğunuz bu çaya birkaç damla limon suyu ilave ederek günlük 2-3 defa için. Ayrıca mümkün olduğunca yemeklerinizde bu bitkiyi bulundurun.

Siyah Çay
Siyah çay terlemeyi kontrol etmek için etkili bir çözümdür. Çayda bulunan asitler ter önleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca siyah çay vücut kokusuna neden olan bakterileri de öldürmektedir.
3-4 bardak sıcak suya 1 ya da 2 çay poşeti atın. 10 dakika boyunca demleyin.
İçerisine bir bez batırın ve koltuk altı, boyun, ayak ve elleri bu bez ile 20-30 dakika kadar ovalayın. Bu işlemi birkaç hafta boyunca, günde 1 defa tekrarlayın. Ayriyeten günlük 2-3 bardak siyah çay içebilirsiniz.

Güvercin ağacı
Aşırı terlemeyle mücadele etmek için evde uygulayabileceğiniz bir başka çözüm yolu da güvercin ağacıdır. Bu bitki deri gözeneklerini küçültmeye yardımcı olarak sıkılaştırıcı ve ter önleyici özellik görür. Ayrıca hafiftir ve hoş kokusu sayesinde vücut maskeleri için kullanılabilir.

Bir miktar pamuğa güvercin ağacının sıvı jelini dökün ve terleyen bölgelerinizi silin. Başka bir seçenek olarak, bir miktar su ve 1 çorba kaşığı güvercin ağacı tozunu karıştırın. Hazırladığınız karışımı terleme bölgelerine uygulayın ve bu bölgeyi 1 saat açık bırakın. Ardından soğuk su kullanarak macunu durulayın. Bu yöntemi 2 hafta boyunca günlük olarak tekrarlayın.

Beyaz Sandal Ağacı
Beyaz sandal ağacı tozu terlemeyi kontrol etmede ve cildi kuru tutmada oldukça etkilidir.
1 çorba kaşığı beyaz sandal ağacı tozu ile yeterli miktarda gül suyunu karıştırarak macun haline getirin. İçerisine biraz da limon suyu ekleyin.
Terleyen yerlerinize bu karışımı sürün. Kurumaya bırakın ve daha sonra ılık su ile yıkayın. Aşırı terleme sorununu kontrol altına almak için bu yöntemi günlük tekrarlayın.

Terlemeye karşı doğal öneriler

Terlemeye karşı doğal öneriler

Domates Suyu
Domates suyu ter salgılayan gözenekleri küçülten ve sıkılaştıran özelliklere sahiptir. Bir hafta boyunca her gün 1 fincan taze sıkılmış domates suyu için.
Duşa girmeden önce, 10-15 dakika boyunca terleyen vücut bölgelerinize domates suyu uygulayın. Ardından duşta vücudunuzu durulayın. Terleme geçinceye kadar günde 1 kez bu işlemi tekrarlayın.

limon
Limon terlemeyi kontrol etmek için uzun yıllardır kullanılan bir çözümdür. Limon terlemeye neden olan utanç verici kokuları gizlemek için doğal bir deodorant olarak kullanılmıştır.
Bir bardak suya 1 limonun suyunu sıkın. İçerisinde bir bez bekletin ve onu tüm vücudunuza sürün. 20-30 dakika bekledikten sonra da soğuk su ile duş ya da banyo yapın. Günde 1 kez bu işlemi tekrarlayın.
Bir başka seçenek olarak, eşit miktarlarda limon suyunu ve kabartma tozunu karıştırarak hamur kıvamına getirin. Ardından bir pamuk parçası kullanarak bu macunu terleyen bölgelere sürün. 20 dakika bekleyin ve durulayın. Bu yöntemi her gün düzenli olarak tekrarlayın.
Not: Limon suyu kullandıktan sonra güneşe çıkmaktan kaçının.

Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan cevizi içerdiği laurik asit sayesinde terlemenin neden olduğu kötü kokulara yol açan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca tatlı kokusu sayesinde gün boyu vücudunuzun kokusunu taze tutar.
Vücudunuzun terleyen bölgelerine hindistan cevizi yağı ile masaj yapabilirsiniz. Ayrıca hindistan cevizi yağını kullanarak doğal deodorant da hazırlayabilirsiniz. Deodorantı hazırlamak için;
Bir kasenin içerisine 3 çay kaşığı hindistan cevizi yağı 2 çay kaşığı shea yağı ekleyin. Karışımı 1 dakika mikrodalgada ısıtarak eritin. Ardından içerisine 3 çay kaşığı kabartma tozu, 2 çay kaşığı ararot tozu ve birkaç damla da seçtiğiniz uçucu yağdan ekleyin. Bu karışımı bir kavanozda saklayın ve terlemeye meyilli bölgelerde istediğiniz zaman kullanın.

Terlemeye karşı doğal öneriler

Buğday Çimi Suyu
Aşırı terlemeyi azaltmak için bir başka çözüm yolu da buğday çimi suyudur. Buğday çimi suyu, terlemeye neden olan kandaki asit ve toksinleri dengelemeye yardımcıdır. Ayrıca B vitaminleri ve diğer besinler açısından da zengin olan buğday çimi suyu vücut ısısını düzenlemeye de yardımcı olmaktadır. Günlük olarak 1-2 bardak buğday çimi suyu için. İstediğiniz sonucu alıncaya kadar devam edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ