Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Süper Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Süper Besinler

Özellikle soğuk havalarda dışarıya az çıkmak hastalık yapan bakterilere daha fazla maruz kalmanız demektir. Özellikle de annelerin oldukça enerjiye ve güce ihtiyaçları vardır. Sizde bağışıklığınızı kuvvetlendirecek besinler veya çaylar tüketerek daha sağlıklı bir yaşam yaşayabilir, parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Daha fazla enerji dolu ve iyi bir ruh haline sahip olmak istiyorsanız eğer bağışıklığınızı kuvvetlendirecek bu besinleri kullanmaya dikkat etmelisiniz.

   Bağışıklığı kuvvetlendirecek süper besinler arasında ilk başta yer alan mantardır. Mantarın bağışıklık sistemini güçlendirdiği çok öncelerden beridir bilinmektedir. Mantarın içerisinde bulunan D vitamini akyuvarları beslediği gibi aynı zamanda enfeksiyonlar ile savaşmaktadır. Bu yüzden vücudunuzda bir enfeksiyon riski olduğunda bolca mantar tüketmelisiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer besin ise probiyotiklerdir. Günlük tükettiğiniz besinler arasına eğer bunu da eklerseniz bağışıklığınız büyük ölçüde artacaktır. Mesela probiyotik yoğurtlar tüketebilirsiniz.

Beslenme alışkanlıklarınızın ve düzeninizin içerisine renkli meyve ve sebzeleri eklerseniz eğer bağışıklığınız oldukça kuvvetlenecektir. Ancak her zaman meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmeye dikkat etmelisiniz. Sarı renkli karoten içeren besinler olan havuç ve bal kabağı, kırmızı renkli likopen içeren domates ve guava, antibiyotik özelliği olan soğan ve sarımsak tüketerek bağışıklığınızı her dönemde güçlü tutabilirsiniz.

Bağışıklığı kuvvetlendiren en iyi çaylardan biri de yeşil çaydır. Günde bir iki fincan tüketerek etkilerini kısa sürede anlayabilirsiniz. Aynı zamanda çinko içeren besinler olan et ve kabak çekirdeği de tüketmeniz de fayda var.

Bağışıklığınızın güçlü olması demek sizin hastalıklara karşı büyük bir oranda korumak demektir. Bunun için daha sağlıklı bir yaşam istiyorsanız düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Mevsiminde sebze ve meyve tüketimine dikkat etmeli, çocuklarınıza da yeşil yapraklı sebzeleri yedirmeye özen göstermelisiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ