Bebeğinizin Cildi Çok Hassas

Bebeğinizin Cildi Çok Hassas

Bebeklerimiz en değerli varlıklarımızdır. Doğdukları günden itibaren, bütün kırılganlıkları ve masumiyetleriyle bize muhtaçtırlar. Beslenmesi, temizliği ve bakımı tamamen anne ve babanın sorumluluğundadır. Yeni doğum yapmış ve ilk bebeğini kucağına almış olan annenin kafasında her ağladığında emzirmeli miyim, uykusu çok mu az mı, gelişimi iyi mi, bebeğimin altını ne sıklıkta değiştirmeliyim gibi bir sürü soru dolaşır. Merak etmeyin, bu sorular doktorunuzun da yardımıyla zamanla cevaplarını bulacaktır.

bebek-cildi

Bu sorulardan bebeğimin altını ne sıklıkta değiştirmeliyim sorusu için bir cevap arıyorsanız, yazının devamını mutlaka okumalısınız. Her bebek farklı gelişime ve metabolizmaya sahiptir. Yani her bebek yediği yemeği, aldığı anne sütünü ya da aldığı mamayı farklı zamanlarda sindirir ve farklı zamanlarda boşaltımını yapar. Yeni doğan bir bebek ilk bir haftasında anne karnındayken almış olduğu ve boşaltımını anne karnında yapmadığı mekonyumu boşaltır. Bebeğin bu ilk kakası koyu yeşil, siyaha yakın renktedir ve tamamen temizlenmesi bir hafta ile on gün arasında değişir. Bu dönemde bebeğinizin bezini sıklıkla değiştirmeniz gerekecektir. Yoğun bir madde olan mekonyum bebeğinizin hassas cildini tahriş edecektir. Yeni doğan bebeğiniz normal boşaltıma geçene kadar gün içinde bir saat arayla bez değiştirmeniz bebeğinizin daha konforlu olmasını sağlayacaktır. Eğer bebeğinizin bezi altını açtığınızda kuru ise tabi ki değiştirmeniz gerekmeyecektir.

baby looking over a stack of diapers

baby looking over a stack of diapers

İlk on günü atlattıktan sonra siz de yavaş yavaş bebeğinize alışacaksınız ve bebeğimin altını ne sıklıkta değiştirmeliyim sorusuna hem kendi konforunuzu hem de bebeğinizin konforunu sağlayacak şekilde cevaplar bulmaya başlayacaksınız. Her bebeğin metabolizması farklı çalıştığı için en doğru kararı siz, bebeğinizi gözlemleyerek yapacaksınız. Eğer bebeğiniz kakasını yaptıysa mutlaka hemen değiştirin çünkü bebeğinizin cildi pişik için çok müsait bir yapıya sahip olacaktır. Mümkünse iki saatte bir bebeğinizin altını kontrol edin eğer bezi dolduysa değiştirin ancak dolmadıysa doğal olarak değiştirmenize gerek olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ