Bebek Burun Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Küçük bebeği olan annelerin önemli sorunlarından biri de bebek burun temizleme konusudur. Bebekler burunları temiz olmadığında nefes alıp veremezler, rahatsız olurlar. Bu durum uykularından sık sık uyanmalarına da yol açar. Bu yüzden bebek burun temizliği nasıl yapılır diye merak eden annelerin sayısı oldukça çoktur. Evde bebek burun temizleme yöntemleri neler olduğunu merak edenler yazımızın devamından yararlanabilirler. Ayrıca canimanne.com içeriklerinden olan Çocuklarda Soğuk Algınlığı Belirtileri – Bebeklerde Soğuk Algınlığı konulu yazımızı da okuyarak bilgilenebilirsiniz.

Bebek Burun Temizleme

Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Olur?

Bebekler burunları tıkandığında kendileri temizleyemediğinde bu durum onlara huzursuzluk verir. Annelerin öncelikle huzursuz olan bebekte bunun nedeninin burnunda birikenler olabileceğini aklına getirmesi gerekir. Ayrıca burnu tıkalı bebek hırıltılı bir şekilde nefes alıp verir. Burnun tıkalı olup olmadığı bu şekilde de anlaşılabilir.  Bebek burun temizleme işlemi ile bebek rahatlar ve mutlu olur. Bebeklerde burun temizliği, uykusundan sık uyanıyorsa ya da sürekli huzursuz bir haldeyse yapılmalıdır. Böyle bir durum yoksa bebeklerde burun temizleme yapılması şart değildir. İşte evde bebek burun temizleme yöntemleri…

Bebeklerde Burun Temizliği

Evde Bebek Burun Temizleme Nasıl Yapılır?

  • Evde bebek burun temizleme için genellikle eczanelerde satılan burun aspiratörleri kullanılır. Bu alet kullanılmadan önce eller sabunlu suyla iyice yıkanmalıdır. Bebek burun aspiratörü bebeğin burnundaki mukus tabakasının dışarı alınmasını sağlar. Bu tabaka kurumuşsa bebek burun temizliği için aspiratörü kullanmadan önce serum fizyolojik damlatılabilir.
  • Eğer bir bebek burun temizleme aspiratörünüz yoksa biraz kaynatıp soğuttuğunuz ılık su ve temiz bir tülbent işinizi görecektir. Tülbenti ılık suyla ıslatın. Ucunu kıvırıp bebeğin burun deliğine yerleştirin. Hafifçe itip geri çekme hareketi yapın. Bu işlem burundaki parçacıkların tülbente yapışmasını sağlar. Bebeğiniz bu bebek burum temizleme işlemiyle hapşırıp burnundaki parçacıkları dışarı da atabilir. Bu işlemi burunun iki deliğine de uygulayarak bebeğinizin rahat nefes almasını ve uyumasın sağlayabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ